W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 

zdjęcie zdjęcieNadciąga DOBRY ROCK!

Ola Borycka

W drugi weekend października mury Białołęckiego Ośrodka Kultury i Domu Kultury „Świt” przeżyją prawdziwy test na wytrzymałość! W kierunku Van Gogha 1 i Wysockiego 11 podążą tłumy długowłosych młodych mężczyzn i ubranych na czarno dziewczyn, z gitarami na plecach, a Sylwia Młotkowska i wolontariusze fundacji AVE będą dwoić się i troić, żeby wszystkie instrumenty zmieściły się na scenie. Mowa o III Festiwalu Garażowych Zespołów Rockowych „Dobra strona rocka”, który na dobre wpisał się w krajobraz białołęckiej jesieni. Przedsięwzięcie wspiera Wydział Kultury Dzielnicy Białołęka oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Dobry i zły rock?

Czy taki podział jest w ogóle zasadny? Przecież sztuka nie znosi wartościowania. A jednak… Abstrahując od tego, że każda muzyka może być po prostu dobra warsztatowo lub nie, w przypadku rocka stykamy się z różnego rodzaju stereotypami. - Dla niektórych rock to tarzanie się we krwi, śmierci i beznadziei – dosadnie stwierdza Zbyszek Żak, multiinstrumentalista, jeden z jurorów festiwalu. – A to po prostu nieprawda! Mocne uderzenie i buntownicze teksty piosenek rockowych nie muszą oznaczać nonszalancji dla świata, ucieczki w narkotyki czy pijaństwa. Fajnie, że jest impreza, gdzie mówi się o tym otwarcie. - Muzyka może dawać inspirację, mówiąc kolokwialnie „pozytywnego kopa”, albo wręcz przeciwnie. Nam zależy, żeby rock nie był bełkotem, żeby był „o czymś” i żeby w rockowej stylistyce opowiadać o rzeczach i sprawach, dzięki którym chce się żyć - dodaje Sylwia Młotkowska, koordynatorka imprezy.

Pozytywnie czyli drętwo?

Oczywiście nie! Świadczą o tym ci, którzy pojawili się na poprzednich edycjach konkursu. Warto zaznaczyć, że nie jest to mała grupa. Co roku występy oglądało blisko 500 osób! Anka, 17-latka z Nowodworów: - Na co dzień nie słucham rocka, gdy zobaczyłam przed BOK-iem poubieranych na czarno ludzi, trochę zastanawiałam się, czy warto tu przyjść. Teraz nie żałuję. Ci młodzi ludzie nie robią tylko hałasu, ale rzeczywiście chcą coś przekazać, mają pomysł! Anka, 18-latka z Pragi: - Słucham punk-rocka. Festiwal to strzał w dziesiątkę. Amatorskie kapele mają szansę zaistnienia, a my - słuchacze - możemy dostrzec, że rock to ekspresja, autentyczna twórczość, full pozytywnej energii! Kamil, student z Bielan: - Super zabawa! Świetna atmosfera, fajna muza, pełni pasji ludzie! Na pewno wrócę za rok i przyprowadzę swoich znajomych.

Rockmani, jednoczcie się!

- Mówiłem i powtórzę raz jeszcze - ekipa z Jarocina mogłaby się od Was uczyć jak należy zorganizować zaplecze sceny i sam koncert. W przyszłym roku też weźmiemy udział, o ile się zakwalifikujemy – napisał po pierwszej edycji festiwalu na internetowym forum Krzysiek z zespołu „Dziurawej Pół Czekolady”. – Festiwal to niewątpliwie jedno z najciekawszych wydarzeń tego typu w mieście. Podobnych opinii było więcej. Niewątpliwie „Dobra strona rocka” stanowi świetną okazję do zawarcia nowych znajomości i poznania młodych rockmanów z całej Polski. Wielu wykonawców z poprzednich edycji realizowało później wspólne projekty muzyczne w różnych częściach Polski. Prezentacje oceniają zawodowi muzycy, którzy prowadzą też konsultacje i warsztaty - w tym roku Beata Polak, perkusistka „Armii” i „Tymoteusza”, wspomniany Zbyszek Żak i Marcin Stefański, manager kapel rockowych. W chwili zamykania numeru swój udział potwierdziło kilkanaście zespołów. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie można usłyszeć kapelę D_itals z Białorusi. Jej członkowie oczekują na wizę. Jeśli się uda – „Dobra strona rocka” stanie się po raz pierwszy wydarzeniem międzynarodowym! Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 23 września – jeśli znasz rockową kapelę przekaż informację o imprezie. Szczegóły, regulamin i karty zgłoszenia dostępne są w Internecie: www.rockfestival.waw.pl, www.fundacjaave.pl. Tam też w pierwszych dniach października znajdziecie dokładny harmonogram koncertów festiwalowych.

Ola Borycka

Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .