W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 

zdjęcieCzego brakuje młodej Białołęce?

Z takim pytaniem w pięcioosobowej ekipie ankieterek "Aveciarza" w ostatnich dniach sierpnia krążyłyśmy po naszej dzielnicy. Przepytałyśmy blisko 200 osób w wieku od 13 do 25 lat. O dziwo zasadniczym problemem dla młodych białołęczan nie jest wcale wciąż nieistniejący Most Północny, kontrowersje wokół budowy spalarni "Czajka" czy brak perspektyw na powstanie metra. Nikt też nie narzekał, że ma za daleko do szkoły, choć w granicach dzielnicy funkcjonuje tylko jedno liceum.

W prawie wszystkich odpowiedziach mieszkańców Tarchomina, Nowodworów i Białołęki Dworskiej pojawiał się problem braku kina. 90% pytanych chciałoby mieć multiplex w zasięgu ręki. Problem nie istnieje z kolei dla mieszkańców tzw. starej Białołęki, czyli osiedli usytuowanych między Kanałem Żerańskim a Trasą Toruńską. Ci korzystają z oferty "Silver Screen" w Centrum Handlowym "Targówek". Ponieważ problem zasługuje na omówienie, poświęcamy mu osobny artykuł.

Na drugim miejscu listy zapotrzebowań plasuje się dyskoteka lub klub muzyczny, koniecznie z modnym ostatnio karaoke. W tym względzie mieszkańcy różnych części Białołęki są zgodni. Warto zaznaczyć, że sprawa ta jest szczególnie istotna dla dziewcząt. Kiedy próbowałyśmy doprecyzować oczekiwania okazało się, że prawie 40% pytanych deklaruje, że mogłyby to być miejsca bez sprzedaży alkoholu, prowadzone np. przez organizacje społeczne w ramach klubu młodzieżowego.

Z kolei faceci postulowali szerszy dostęp do boisk. Wskazywali, że te znajdujące się przy szkołach praktycznie są zamknięte dla nieformalnych grup podwórkowych czy osiedlowych.

Brakuje nam także miejsc "zielonych" - parków z drobną infrastrukturą sportowo-rekreacyjną, np. trasami do biegania, bieżnią, ścieżkami rowerowymi i ławkami. Co ciekawe, problem dotyczy w jednakowym stopniu mieszkańców blokowisk jak i Zielonej Białołęki. - Niektóre małe zagajniki można by świetnie zaadaptować na potrzeby parkowo-rekreacyjne - mówi 18-letni Michał. - Obecnie są rozjeżdżane przez quady, systematycznie zaśmiecane i zanieczyszczane przez psy!

Być może problem rozwiązałoby zagospodarowanie zielonych terenów nad Wisłą. Zdaniem 80% pytanych obecna ścieżka na wale nie jest atrakcyjna. Przydałyby się dogodne ławeczki czy miejsca piknikowe. Obszar ten jest co prawda ochroną przyrodniczą w ramach programu Natura 2000, jednak dyrektywy unijne nie zabraniają tworzenia drobnej infrastruktury turystyczno - rekracyjnej. Zagospodarowanie niekoniecznie musi oznaczać degradację przyrodniczą, której obawia się 15-letni Maciek z Tarchomina, pasjonat wędkowania. Zdecydowanie sprzeciwia się regulacji Wisły i projektom "ucywilizowania" brzegów. Zgodził się jednak z nami, że przydałoby się więcej lepszych zejść nad rzekę.

Odwiedziłyśmy także zbudowany niedawno skeate park, gdzie spotkałyśmy Olę, Agatę i Martę. - Ten, kto wpadł na pomysł stworzenia parku jest geniuszem! - chwalą dziewczyny. - Ale przydałoby się oświetlenie. Do naszej listy dorzucają kręgielnię na przykład zlokalizowaną w BOS-ie (najbliższa jest na Pradze Północ) oraz trasy dla rolkarzy.

Ciekawa wypowiedź 20-letniej studentki zarządzania, Basi, której brakuje "wyróżnika" Dzielnicy. - Szkoda, że Białołęka nie kojarzy się z jakimś oryginalnym przedsięwzięciem. Jako przykład podaje Bielany, gdzie za nieduże pieniądze samorząd wybudował całoroczne lodowisko, które latem robiło furorę.

Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że około 1% pytanych odpowiedziało, że do "picia z kolegami" wystarcza ławka pod blokiem. To zapotrzebowanie pozostawiamy bez komentarza, choć, istotnie, ławek na Białołęce jest za mało, a niektóre ustawione w samym słońcu.

Nie wszystkie oczekiwania są możliwe do zrealizowania, każde z nich ma innych adresatów. Mamy jednak nadzieję, że nasza sonda będzie sygnałem i wskazówką zarówno dla prywatnych inwestorów, jak i władz dzielnicy.

Ankieterki: Marta (tekst), Olga, Paulina, Ania, Klara

Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .