W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 

zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcieZbudujmy MUR!!!

Magda Zarzycka Magda Zarzycka mieszka w Białołęce Dworskiej, ma 16 lat

Zielona Białołęka. Jedna z wielu podobnych uliczek osiedlowych: po obu stronach posesje z nowymi, pięknymi domami, każdy z nich otoczony nienagannym ogródkiem i identycznym płotem. Sceneria jak z amerykańskiego serialu, a jednak coś nie pasuje. Oto przez długość czterech płotów ciągną się kolorowe bazgroły. Nie jestem do końca pewna, o co chodziło ich autorom, faktem natomiast jest, że wizualnie napisy robią na mnie wrażenie. Efektowne wzory, dobrze skomponowane kolory, niezła kompozycja...

Temat graffiti zawsze elektryzuje. Opinia pub-liczna styka się z problemem najczęściej za sprawą prasowych kronik kryminalnych, które donoszą o ko-lejnych sukcesach stróżów prawa w ściganiu i karaniu grafficiarzy. Bo faktem jest, że graffiti w większości przypadków powstaje z naruszeniem przepisów. Wikipedia podaje nawet, że owa nielegalność jest wpisana w istotę graffiti. Znalazłam jeszcze wzmiankę o tym, że w latach 60. i 70. ubiegłego wieku młodzi ludzie zaczęli umieszczać stylizowane zapisy imion lub pseudonimów, znacząc w ten sposób teren, co z kolei skojarzono z zachowaniami dzikich zwierząt.

Graffiti jest wszędzie

W mojej okolicy, w Białołęce Dworskiej, zaszczytu zainteresowania ze strony grafficiarzy dostąpił i sklep spożywczy, i fryzjer, i tablica z ograniczeniem prędkości, a nawet kościelny mur w Płudach. W tym ostatnim przypadku "artyści" wyróżnili się wysoką kulturą osobistą i... brakiem znajomości ortografii. Przy swoim "dziele" do-pisali "PRZEPRASZAMY KOŚCIUŁ". Trzeba też odróżnić graffiti, czyli duże, dopracowane kompozycje od "tagów" - mało ciekawych, szpecących "podpisów".

Powyższy podział wydaje się bardzo istotny. O ile tagi nie mają z reguły wartości artystycznej, o tyle graffiti trudno uznać wyłącznie za wandalizm. Istnieją na-wet organizacje, festiwale, kluby, fora internetowe zrzeszające ludzi zafascynowanych tą dziedziną sztuki. Tak, sztuki!

Graffiti jest faktem

Problem, którego nie zredukuje się jednym zarządzeniem, ustawą czy kontrolami, a nawet systemem monitoringu wszystkiego co możliwe, stanowi natomiast przestrzeń realizacji tej aktywności. "Aveciarz" nieoficjalnie dowiedział się, że tarchomińscy grafficiarze planują "upiększenie" elewacji ośrodka zdrowia przy ul. Milenijnej, jak tylko zostaną ukończone trwające prace remontowo-adaptacyjne budynku. Te-go nie pochwalamy, bo nie chcemy, żeby powstające w nieuporządkowany sposób w reprezentacyjnych miejscach napisy (nawet te cenzuralne i wartościowe graficznie), nadawały Białołęce charakter dzielnicy slumsowej. Poza tym niszczenie mienia publicznego to zwykłe przestępstwo i nie usprawiedliwia go żadna "adrenalina" związana z takim tworzeniem graffiti.

Jednak same zakazy problemu nie zminimalizują. Oczywiście można stosować specjalne farby, pozwalające na zmywanie graffiti, jednak nie wszędzie jest to możliwe, po wtóre pociąga za sobą znaczące koszty. Wydaje się, że znacznie lepiej zaprzyjaźnić się z grafficiarzami. "Aveciarz" rozmawiał z kilkoma - zapewniamy, że to bardzo sympatyczni i inteligentni ludzie!

Trzeba zatem znaleźć miejsce, gdzie graffiti mogłoby powstawać z pożytkiem i dla artystów - spray'owców, i dla społeczeństwa. Pierwsze jaskółki takiego rozwiązania już funkcjonują.

Przykładem może być sympatyczna i oryginalna reklama jednego z tarchomińskich salonów fryzjerskich, którą prezentujemy na zdjęciach. Myślę, że tego typu reklama może przyciągnąć dodatkowych klientów właśnie ze środowisk młodzieżowych.

Ale samo otwarcie się białołęckich przedsiębiorców nie wystarczy. W Warszawie grafficiarze mogą już legalnie tworzyć swoje dzieła np. na Służewcu na murach wyścigów konnych. Czemu by więc nie znaleźć podobnego miejsca na Białołęce? Chodzi właściwie o ścianę, zbudowaną w dogodnym miejscu, na przykład przy skate parku. - W zasadzie przydałby się cały system murków przeznaczonych na graffiti w miejscach, w których spotykają się młodzi ludzie - precyzuje Marcin z Tarchomina. - Dobrze, aby miejsce ulokowania ścianek dla grafficiarzy skonsultowano z zainteresowanymi. Mamy swoje ulubione miejsca spotkań, które specjalnie nazywamy. Na murkach można by zatem umieścić graffiti z nazwą konkretnej "miejscówki".

- A gdyby przy murach postawić ławki - w prosty i tani sposób zyskalibyśmy tak bardzo potrzebne młodzieży osiedlowe miejsca spotkań - zapala się do pomysłu Bartłomiej Włodkowski, radny Białołęki.

Murki dla grafficiarzy stanowiłyby nie tylko ewenement w skali kraju, ale także oryginalną formę oswojenia współczesnej sztuki. Sądzę, że więcej ludzi życzliwiej popatrzyłoby wówczas na graffiti. Oczywiście nie jest powiedziane, że stworzenie legalnej przestrzeni spowoduje, że elewacje domów zostaną oszczędzone. Do-świadczenie podpowiada, że nie, ale wówczas karanie niezdyscyplinowanych będzie bardziej sprawiedliwe.

A zatem apeluję: zbudujmy na Białołęce MUR DLA GRAFFITI!!! Czekam na Wasze opinie i propozycje. Piszcie: aveciarz@gmail.com. Wszystkie sugestie Redakcja przekaże władzom Białołęki.

Magda Zarzycka

Dodane przez Victor
13:11 02.10.2015
den itan kokoromaxia.kapoios dtwrihose to lathos, alla to simplirwse sto telos k me mia kakia, i opoia wstoso se ena bathmo itan k dikaiologimeni.apo tin alli, h urban tulip exei dikaiwma na exei ws agapimeno ths graffiti artist ton sygekrimeno, akomi k an exei dei mono ena ergo tou (pou exei dei perissotera opws epibebaiwnei).mporei px na exei dei tosa metria graffiti stin poli k allou, k molis eide to sygekrimeno ergo, o dimiourgos tou na egine o agapimenos ths.dikaiwma ths einai.astikes pareksigiseis...
Dodane przez Susana
23:03 08.10.2015
Again, I\'m so glad you like the pictures! And I\'m sure that guy would not have midend that I used his car had he seen the amazing art I was photographing. Truly the perfect vibe. Can\'t wait for your book to get here!xo Lara
Dodane przez Ather
18:10 09.10.2015
I am taking a vacitaon pretty soon. It\'s important for me to take an art travel kit with me just in case. Looked through what I own and did not find what I needed. Ah ha! I actually bought one of the pouches and look forward to receiving it. How exciting! http://dsjifcmz.com [url=http://etlivl.com]etlivl[/url] [link=http://nkolvsbetph.com]nkolvsbetph[/link]
Dodane przez Kelis
00:44 10.10.2015
That kind of thnniikg shows you\'re on top of your game
Dodane przez Joseluis
00:59 12.10.2015
hope you are getting some good rest. (looking forwrad to seeing your episode of QA when it airs) east coast time is so hard for me too...takes me days to get used to it and then i am flying home...love the new bag!! http://ryeztzpv.com [url=http://ccklnjg.com]ccklnjg[/url] [link=http://rgmafmbkpie.com]rgmafmbkpie[/link]
Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .