W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 Naprawdę jaka jesteś, Wisło?

O białołęckiej Wiśle, Kanale Żerańskim, planach zagospodarowanie brzegów i wiślanych kajakach z Pełnomocnikiem Prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły dr Markiem Piwowarskim rozmawiają Ola Borycka i Agnieszka Włodkowska

- Czym zajmuje się Pełnomocnik Prezydenta ds. Warszawskiej Wisły?

- Przede wszystkim promocją tej zaniedbanej choć pięknej części Warszawy. Tego typu działania nie były podejmowane właściwie od lat 60. Dlatego należy odpowiednio zająć się rozwojem i promocją brzegów i to właśnie należy do moich kompetencji.

- Jakie są plany i koncepcje zagospodarowania wiślanego brzegu na Białołęce?

- Na Białołęce przewidziane są dwie rzeczy. Po pierwsze do roku 2010 chcemy uruchomić żeglugę pasażerską z Kępy Tarchomińskiej na Młociny. Po drugie konieczna jest przynajmniej częściowa rewitalizacja Kanału Żerańskiego. Wszystkie inne działania muszą poczekać. Przed rokiem 2012 nie ma co liczyć na wiele, bo brakuje funduszy. Planujemy przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko ewentualnych inwestycji i, jeśli będzie pozytywna, to na kolejny okres programowania finansów (2013-2016) wpiszemy do planów także Białołękę. W tej chwili jednak wszystkie działania skupiają się wokół Euro i Wasza dzielnica pozostaje w dalszej perspektywie.

- Co to znaczy, że obszar za wiślanym wałem na Białołęce chroniony jest w ramach programu Natura 2000?

- Natura 2000 obejmuje całą Warszawę nie tylko brzeg białołęcki. Jest to obszar specjalnej ochrony ptaków wyznaczony dla doliny środkowej Wisły. Polska przyjęła dwie dyrektywy unijne, chroniące dzikie ptactwo oraz zagrożone wyginięciem siedliska przyrodnicze. Obydwa systemy wskazały, jakie ptaki i siedliska są szczególnie zagrożone w Europie. Jeżeli któreś z tych gatunków występują na danym terenie, to wchodzi on do programu Natura 2000.

Na takich obszarach można podejmować tylko takie działania, które nie wpłyną negatywnie na wspomniane chronione gatunki i siedliska. Wszelkie działania o charakterze inwestycyjnym mogą powstawać wyłącznie w nadrzędnym interesie publicznym. Innym słowy jeżeli coś budujemy w takiej przestrzeni, możemy to robić wyłącznie dla nadrzędnego interesu publicznego. Takim „interesem publicznym” jest np. most. Sama inwestycja oczywiście wpływa na chronione gatunki, wiele ptaków ginie, ale na nasze zlecenie Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków monitoruje skalę zjawiska. Równocześnie jednak most jest „nadrzędnym interesem publicznym”, zatem musimy znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie, taką drogę, która przy jak najmniejszych szkodach przyrodniczych, uwzględni zapotrzebowanie społeczne.

W tym kontekście warto wspomnieć o aktywności turystycznej, która nie jest de facto najważniejsza. Wszystkie projekty zagospodarowania brzegów wiślanych zostały opracowane w taki sposób, by poprawić stan siedlisk, a jednocześnie udostępnić mieszkańcom brzeg. Tak, żeby rekreacja odbywała się w wyznaczonych ku temu miejscach, a nie na zasadzie spontanicznego: „kto, kiedy, jak, gdzie chce”. Tam, gdzie mamy do czynienia z licznymi siedliskami ptaków, rekreacja jest nieco odsunięta na dalszy plan, natomiast tam, gdzie jest ich mniej – przewidzieliśmy różne formy aktywności sportowo-rekreacyjnej.

- Czy jest szansa na wyłożenie kostką dalszej części wału wiślanego w kierunku południowym i północnym oraz na wykonanie większej liczby wejść na wał od strony tarchomińskich osiedli?

- Inwestycję realizował Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, który jest właścicielem tego miejsca. Ta jednostka z ramienia Marszałka Województwa Mazowieckiego odpowiada za wszelkie urządzenia wodne w tym wały. Jeżeli instytucja ta wystąpi z takim projektem, chętnie ich wesprzemy, jednak nie zależy to bezpośrednio od władza Warszawy.

- Developerzy, którzy chcą zbudować osiedla przy ul. Picassa i w okolicach ulicy Świderskiej deklarują wybudowanie przystani na wiślanym brzegu. Czy są to realne obietnice?

- Jest to jak najbardziej możliwe, zresztą jeden z developerów kontaktował się ze mną w tej sprawie. Jednak trzeba pamiętać, że o zbudowanie stałej przystani ze względów przyrodniczych będzie trudne. Mówimy raczej o pływających platformach.

- W ramach działań Fundacji AVE w ostatnich dwóch latach podjęliśmy szereg inicjatyw, mających na celu przybliżenie rzeki do mieszkańców i animację nadwiślańskich przestrzeni: realizowane były spływy warszawską Wisłą, cykl spływów powstańczych, kilka muzycznych nadwiślańskich biesiad, teraz dzięki wsparciu Biura Ochrony Środowiska ekologiczne spływy wiślane. Jak na te działania zapatruje się Pan Pełnomocnik?

- Oprócz was, w tym roku spływy kajakowe o charakterze edukacyjnym organizowała Fundacja Promocji Rekreacji „KiM”. Oprócz tego obchodziliśmy Święto Wisły – 500 jednostek pływających wzięło udział w tzw. kajakowej masie krytycznej. Chciałbym, żebyśmy te wszystkie inicjatywy rozwijali. Staramy się również promować wiedzę o tym, iż pływanie po Wiśle nie jest tak trudne i niebezpieczne, jak się wydaje. Deklaruje, że chętnie będziemy promować wszelkie inicjatywy, służące rozpowszechnianiu wiślanej aktywności.

- Jakie są szanse na ulokowanie rekreacyjnego pomostu pływającego na Białołęce? Czy jest sens tworzenia tego typu infrastruktury – powstaje obawa, czy nie zostanie ona zniszczona, jak ostatnio tablice nadwiślańskiej ścieżki edukacyjnej?

- Pomost nie jest związany z procesem inwestycyjnym, tzn. że nie musimy wydawać pozwolenia na budowę, nie trzeba wpisywać go do rejestru budowlanego. Dla terenu, gdzie ma być pomost, należy wydzierżawić grunt pokryty wodami. Są to niewielkie pieniądze, a ze względu na rekreacyjne przeznaczenie można ubiegać się o zwolnienie z opłat. Natomiast trzeba brać pod uwagę konieczność pilnowania tego miejsca, o pewną ochronę, by nie zostało zdegradowane. To jednak leży w gestii inwestora.

- Czy Wisła jest czysta?

- Generalnie stan czystości rzeki Wisły znacząco się poprawia. Co prawda z całego dorzecza spływają do nas ścieki. Niewiele osób wie, iż Kraków nie posiada żadnej oczyszczalni, w związku z tym wszelkie brudy przedostają się aż do Warszawy! Rzeka ma jednak tendencję do samooczyszczania, w związku z tym to, co do nas dopływa, to już wyższej klasy woda. Psuta jest jednak na Młocinach i Bielanach kolektorami kanalizacyjnymi. Do roku 2010 mają być zlikwidowane, natomiast do roku 2015 zobowiązaliśmy się w traktacie akcesyjnym wstępując do Unii, że wszystkie ścieki będą oczyszczane. Oznacza to, iż do 2017 powinniśmy mieć dobry stan wód. Nie oznacza to, iż rzeka będzie krystalicznie czysta, gdyż musimy brać pod uwagę również sytuacje takie jak na przykład spływ wód deszczowych z ulic i szczególnie trudne do wyeliminowania ścieki związane z nawożeniem pól. W stosunku do poprzednich lat zmniejsza się ilość metali ciężkich i zasolenia wody. Zamierzamy też stopniowo pozbywać się fosforu i bakterii kałowych, następnie przyjdzie czas na azotany i azotyny. Ważne, aby obudować kanały melioracyjne szuwarami.

- Dziękujemy za rozmowę i trzymamy kciuki za skuteczną i efektywną promocję warszawskiej Wisły!

Dodane przez Nilva
13:04 02.10.2015
SzymonMam nadzieje, ze w nabjsizlzym czasie pojawia sie tu jeszcze podobne notki, bo temat jest bardzo ciekawy, a sam tekst bardzo milo i latwo sie czyta. Bede tu zagladac, na pewno. Dzieki za caly wklad pracy w napisanie tekstu.
Dodane przez Friday
23:50 08.10.2015
JagodaCiesze sie, ze ten temat zostal poosrzuny. Wydaje mi sie on bardzo wazny. Mysle, ze ten tekst moze byc przyczynkiem do powaznej dyskusji. Czekam na wiecej tego typu tekstow.
Dodane przez Hasegawa
04:05 09.10.2015
chochoł pisze:Dziwne właśnie ,że pierwsza drużyna się właściwie nie zebrała, sami byliśmy zdiwizeni(MOSiR) jakim składem dysponowała Tuchovia I, większość zawodnikf3w to byli teoretycznie juniorzy, teoretycznie bo z tego co wiem to trenują z seniorami ,dziwne że bodajże tylko dwf3ch zawodnikf3w było z I drużyny .Jestem tylko ciekaw ,czy pozostali zawodnicy zlekceważyli ten Memoriał czy po prostu nie mogli.Wydaje mi się ,że gdyby Tuchovia I zebrała choćby podstawowych pięciu zawodnikf3w nie mf3wiąc o ośmiu czy dziewięciu to uplasowałaby się na dużo wyższym miejscu jeśli by nie wygrała .Nam jedynie przykro jest,że nie wygraliśmy ostatniego meczu o trzecie miejsce Szkoda :(Co do turnieju w Pleśnej z tego co widziałem oglądając te mecze to sytuacja była podobna ,ale przynajmniej więcej zawodnikf3w było ze składu ,mimo iż z tego co wiem z drugiej drużyny ktoś był no i Krzysiek Ropski :) http://ymksvnyxyys.com [url=http://dtpmnwx.com]dtpmnwx[/url] [link=http://glizdkixkk.com]glizdkixkk[/link]
Dodane przez Anita
10:23 09.10.2015
małpka gorge pisze:Jak najbardziej nie jest to tylko i wyłącznie wina zaidwnokf3w. Dlatego warto się zastanowić czy ludzie ktf3rzy się tym zajmują wiedzą w ogf3le co robią albo inaczej jak to się powinno robić? Ale oprf3cz odpowiedniej organizacji potrzeba rf3wnież chęci zaidwnokf3w. Wczoraj co drugi pracował, szkoda że tydzień wcześniej w Pleśnej też pracowali i jakoś mnie nie zdziwi jak za tydzień w Ciężkowicach prezentować drużynę będą Stec i Stańczyk bo przecież reszta zaidwnokf3w pracuje.. Trener i cały zarząd pewnie też ;)
Dodane przez Jorge
07:09 10.10.2015
ore, ano, ten flek je FLEK! roji, jak to vedš?! Napsala jsem si na dlaň fixou slovo FLEK jako upozorněned, abych neamzopněla našed sekrete1řce poslat fotku mokre9ho stropu na stropě (v pre1ci). A podepřela jsme si bradu a měla jsem na ned flek FLEK. Zrcadlově. http://ltgfuytg.com [url=http://pdmjdwg.com]pdmjdwg[/url] [link=http://eeelmsqjpgc.com]eeelmsqjpgc[/link]
Dodane przez Ieda
11:59 22.12.2015
An answer from an expert! Thanks for cognbirutitn.
Dodane przez Timmy
19:49 22.12.2015
Taking the oveveirw, this post hits the spot
Dodane przez Adnan
01:38 23.12.2015
At last some railanoitty in our little debate. http://fjfzjzdfnzn.com [url=http://utpwklfph.com]utpwklfph[/url] [link=http://sozmjkatt.com]sozmjkatt[/link]
Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .