W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 Przewodnik po Multicentrum

Paulina Garlej, ciekawa świata, zakręcona licealistka

Mały człowiek wchodzi trwożliwie, trzymając za rękę rodziców. Z zaciekawieniem, ale i lekkim przerażeniem patrzy na wielkie poruszające się maszyny wprawione w ruch przez większych ludzi. Wtem sadzają go przed barwnym cudem. Ogrom kolorów, możliwości, wydawania poleceń.. – to wszystko doprowadza małego człowieka do stadium bezgranicznego szczęścia. Rodzice stoją nad nim i rozkosznie się uśmiechają. Przecież wreszcie coś poruszyło wszystkie zmysły małego. Zafascynowanie przechodzi w czystą radość. - To jest czerwone! – wykrzykuje szczęśliwy naciskając odpowiedni przycisk.

To obrazek z miejsca, które można określić jednym słowem: bajka, marzenie, coś jedynego ze stu na świecie i czterech w Polsce, przedmiot westchnień mieszkańców wielu miast i miasteczek. Czymże jest to cudo? Nazywa się skromnie – „Multicentrum” i niedawno zostało otwarte na Tarchominie przy ul. Porajów. Zapraszam na małą wycieczkę

Wokół cicho i pusto. Ze ścian uśmiechają się kolorowe obrazki a uprzejmy Pan podejmuje się zadania dokładnego oprowadzenia mnie po Centrum. W dwóch salach kilka komputerów, a przy każdym z nich groźne i dostojne zarazem maszyny. Zatrzymujemy się przy pierwszym stanowisku. Kilka kliknięć na klawiaturze sprawia, że skomplikowane urządzenie formuje niczym toster przeróżne konstrukcje, sortuje, przekłada, jeździ w górę i w dół, umieszcza krążki w odpowiednich przegródkach ... Aż trudno sobie wyobrazić, że maszyna, którą teraz władam w prawdziwym formacie jest olbrzymem! - To miejsce dla przyszłych inżynierów – słyszę.

Obok są przeróżne fiolki, pudełka i szkiełka nierozerwalnie złączone z PC-etem. Chemia skomputeryzowana. Tylko po co? Przewodnik próbuje mi wytłumaczyć, a ja wyobrażam sobie, jakie zamieszanie mogłaby zrobić grupa przedszkolaków ubranych w białe kitle, gdyby jakieś szkodliwe substancje felernie się połączyły... - Nie istnieje groźba wybuchu – słyszę odpowiedź na moje wątpliwości. – Tutaj tworzymy jedynie kompozycje i pokazujemy paletę zastosowań, wyprodukowanie bomby nuklearnej nam nie grozi.

Dalej - robotyka. Maszyna dzięki trafnemu poleceniu zaczyna odróżniać materiał, z jakiego zrobione są podobne do siebie krążki. Miałabym ochotę rzucić się na te niesamowite skarby i choć przez chwilę nimi rządzić, ale nie umiem… - Zapraszamy na zajęcia!- słyszę zachętę. A mnie nęci stanowisko dla przyszłych konstruktorów, przy którym można tworzyć trójwymiarowe majstersztyki.

Znów powracamy do świata nauki. Lampka rzuca światło na niewielką tarczę, motorek wprawia w ruch zgrabny wiatrak, obok stoi wysoka wieża. Dowiaduję się, że jest to mini (mimo to - wyższa ode mnie) stacja meteorologiczna. Słyszę pomysły zajęć, które będą się dzięki niej odbywały. Przyszli prognostycy pogody - oto miejsce dla Was!

Następnie posadzono mnie przed komputerem z podobizną jednego prezydentów USA. Wciskam przeróżne opcje i jego twarz zostaje poddana deformacjom. Ileż tu opcji i możliwości! Zawsze marzyłam o takim nowoczesnym programie dla miłośników fotografii. Zadziwiające, co może wyjść z pozornie niezbyt atrakcyjnego widoczku...

Ostatnią salę wyposażono w atrybuty kompozytora. Przy każdym stanowisku znajduje się keyboard, a komputer wyposażono w gamę niesamowitych dźwięków. Dla odważnych są także mikrofony. Zostałam poczęstowana próbką możliwości muzycznych, jakie daje ten sprzęt. Wniosek: tylko czekać na gwałtowną ekspansję polskiej muzyki – cały rynek muzyczny będzie nas!!!

Z żalem dotarłam do końca mojej wędrówki. Wrażenia: zachwyca, zachwyca i jeszcze raz - zachwyca! Zachwyćcie się i Wy! www.multicentrum.info, tel. 022 614-60-70.

Paulina Garlej

Dodane przez Lvy
13:40 02.10.2015
Created the greatest arecslti, you have.
Dodane przez Yuu
23:51 08.10.2015
Artcelis like this are an example of quick, helpful answers.
Dodane przez Jester
04:05 09.10.2015
We col\'vude done with that insight early on. http://atevbxgoip.com [url=http://kprgbt.com]kprgbt[/url] [link=http://wzgyqtjy.com]wzgyqtjy[/link]
Dodane przez Morena
10:24 09.10.2015
Wonderful exotinalapn of facts available here.
Dodane przez Oscar
07:10 10.10.2015
Wow, this is in every repcset what I needed to know. http://airdlf.com [url=http://zemtorf.com]zemtorf[/url] [link=http://equotnpu.com]equotnpu[/link]
Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .