W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 Tęsknię, życie...

„Aveciarz” rozmawia z 17-letnią narkomanką i dilerką z Białołęki, Targówka i Bielan.

Rozpoczynamy publikację cyklu tekstów, dotyczących problemu narkotyków. Dotarliśmy do środowiska narkomanów i dilerów. Ponieważ wkraczamy na teren bardzo niebezpieczny, gdzie nie ma skrupułów, bohaterowie oraz autorzy naszych tekstów pozostaną anonimowi. Niektóre z zaprezentowanych materiałów mogą być szokujące, inne wielu uzna za dwuznaczne moralnie i kontrowersyjne lub zarzuci nam, że wywołujemy wilka z lasu… Nie zmienia to faktu, że coraz więcej młodych ludzi, także z Białołęki, z różnych przyczyn sięga po dragi. Dlatego uznaliśmy, że nie wolno nam milczeć. Nie chcemy jednak moralizować, pouczać, obrzucać klątwami… Postaramy się po prostu przedstawić realia. A wnioski? Te należą do Was. Czekamy też na Wasze opinie. Piszcie - aveciarz@gmail.com.

Jako trzynastolatka była wesoła. Teraz już nie potrafi. Zaczęło się niewinnie, początek jakich wiele. Zwykła ciekawość. Podobno pierwszy stopień do piekła... Przyjaciel wyniósł z babcinej apteczki lek na serce zawierający morfinę. Czuła na przemian: euforię (mówi, że to jej ulubione słowo), miłość, nienawiść, smutek, szczęście. Jakie to było uczucie?

- Zaje.....- odpowiada.

Spodobało się jej. Próbowała coraz to nowych rzeczy. Kiedy brała, wszystko się układało, wychodziło lepiej. Na „czysto” było źle. Pytam, czy nikt nie chciał jej pomóc. Mówi, że ludzie próbowali, ale to ona nie chciała. Czemu?

- Bałam się, że ich skrzywdzę.

Mimo wszystko podjęła próbę. Przez dwa miesiące przebywała w „Kanaanie” (ośrodek podobny do Markotu). Chodziła na indywidualne sesje terapeutyczne, mogła o wszystkim opowiedzieć z szansą na uważne wysłuchanie. Nie pomogło. Czuła, że wszystkich okłamuje.

Jej największym osiągnięciem jest trzymiesięczna abstynencja. W tym czasie nie było chwili, żeby nie myślała o braniu. Pewnego dnia problemy ją przerosły. Wzięła i… już nie przestała. Bierze regularnie do dzisiaj.

- Dlaczego?

- Prawdziwy narkoman dąży do tego, by żyć w idealnym, pięknym świecie. Ten rzeczywisty taki nie jest – wypełniony problemami, których nie da się rozwiązać, ludźmi, którzy tylko udają przyjaciół… Ten lepszy świat można zobaczyć tylko wtedy, kiedy się coś weźmie.

Ale – uwaga! – „ideał” ma swoje cienie a piękny świat okazał się (pół)światkiem.

- Tam nie ma przyjaźni, są tylko ćpuńskie relacje. Jedyne, co cię z tymi ludźmi łączy - to narkotyki. Wszystko kręci się wokół nich. Jak staniesz o drugiej w nocy na przystanku naprzeciwko „Empiku” na rogu Alei Jerozolimskich i Nowego Światu, to spotkasz większość moich znajomych. Czyli ćpunów, których znam z imienia i nazwiska.

Narkomanów można spotkań nie tylko na jednej z najbardziej reprezentatywnych warszawskich ulic pod osłoną nocy. Mało kto wie, że przy Foksal w kamienicach znajduje się mnóstwo tzw. „sqoudów”, czyli miejsc, w których mieszkają całkowicie obcy sobie ludzi. Łączy ich tylko jeden cel: ćpanie.

- Nawet nie wiesz jak dużo zła przechodzi codziennie obok ciebie.

Zło rodzi się jednak powoli. Na początku wszyscy traktowali ją jak małolatę, więc częstowali to tym, to owym. Przyszedł jednak czas, gdy musiała radzić sobie sama. Pieniądze nie pojawiły się znikąd. Trzeba było kraść, by mieć za co zdobyć towar. Zadłużyła się. Niektórych kredytów nie spłaciła po dzień dzisiejszy.

- Wisiałam 300 złotych chłopakowi z Mokotowskiej. Musiałam oddać. Nie wiem, co by ze mną było, gdybym tego nie zrobiła. Ci, którzy sprzedają mają cię w d..... Nie interesuje ich twoja sytuacja. To ludzie ludziom robią to zło.

Długi zmusiły ją do dealowania. W tej branży ma jednak swoje zasady

- Nigdy nikogo nie namawiam do brania. Jeżeli chcesz się zabijać, zabijaj się sam – w ten sposób o tym myślę. Zasada druga: kupujesz towar, a potem sprzedajesz go za dwa razy tyle. Nie muszę się martwić, bo ludzie przychodzą sami. Skąd wiedzieli, że można u mnie kupić? Ćpun ćpuna zawsze pozna.

- Wstydzisz się?

- Nie… , przecież jak coś robisz – w tym przypadku: kupujesz i bierzesz dragi - to na własną odpowiedzialność. Jak nie u mnie – to u kogoś innego.

Klienci to przeważnie młodzi ludzie. Starsi? Już nie mają w co się wkłuwać...

Przeciętny narkoman budzi się rano i nie wie, co ze sobą zrobić. Myśli tylko o tym, że musi wziąć. Nieważne jak, nieważne skąd. Jeżeli trzeba, można okraść przyjaciół albo sprzedać samego siebie…

- Uzależnienie zaczyna się wtedy, kiedy wszystkie dobra materialne przeliczasz na narkotyki. Kiedyś z kolekcji groszy uzbierałam 5,6 zł. Poszłam do apteki kupić Acodin. Tylko na to mi starczyło.

- Czy można się nie uzależnić?

- Nie. Weszłaś w to raz, będziesz tkwić do końca życia. Nawet jeśli przestaniesz brać.

Mieszanka emocjonalna, dół psychiczny, irracjonalne lęki. Nieprzytomność?

- Byłam na przystanku Woodstock. Ledwo przeżyłam. Poza paroma migawkami, nic nie pamiętam. Dowiedziałam się później, że koledzy namówili mnie na skok na bungee. Z ilu metrów? Nie mam pojęcia. Zachowałam w pamięci tylko jakiś skrawek lotu. A sam festiwal? Syf. Kiedyś to było coś. Ludzie przyjeżdżali posłuchać muzyki, nawet na trzeźwo. Teraz? Tylko po to, żeby się nawalić.

- …

- Za czym, z czasu kiedy nie brałaś, tęsknisz najbardziej?

- Chciałabym się znowu uśmiechać.

Dodane przez Stephanie
17:46 10.04.2015
Blu-ray movie is the most advanced high-capacity optcial disc format up till now.You shall need Blu-ray players to play. Blu-ray Disc’s capacity is generally up to 25-50G, the huge storage capacity of HD movies bring convenience to all users, under normal circumstances, the resolution of Blu-ray movie can up to 1080P.to get more updated blu ray movie,you can go to ibuyvideogame for more reference.
Dodane przez Ana
13:51 02.10.2015
It works if you disable the Internet cinnectoon. Just disabled the Internet and mine works fine now. This happens for several movies and works when done for all of them.
Dodane przez Nikolai
23:51 08.10.2015
Ive seen this great australian band from when they sttared with Bon Scott twice and every tour since then with both Razors Edge & both Black Ic...
Dodane przez Enver
04:05 09.10.2015
Never would have thunk I would find this so inesspdniable. http://fpwpdbgj.com [url=http://yxongcdpkq.com]yxongcdpkq[/url] [link=http://ftxfkozbrsg.com]ftxfkozbrsg[/link]
Dodane przez Elena
10:24 09.10.2015
Thanks for spending time on the computer (wtgiinr) so others don\'t have to.
Dodane przez Nguyen
07:10 10.10.2015
That\'s a posting full of inishgt! http://sttuedfw.com [url=http://nlhgydw.com]nlhgydw[/url] [link=http://pvavgygjn.com]pvavgygjn[/link]
Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .