W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 

zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcieDREWNIAKI NA DZIEŃ KOBIET

Ukazał się już biuletyn „Białołęka drewniana”, stanowiący pokłosie projektu pod tym samym tytułem, realizowanego w 2008 roku przez Fundację AVE przy wsparciu Wydziału Kultury Dzielnicy Białołęka.

W ramach przedsięwzięcia zinwentaryzowane zostały drewniane budynki, znajdujące się na terenie naszej dzielnicy. Jest ich tutaj aż – to ewenement w skali miasta – kilkadziesiąt, wiele zasługuje na szczególną uwagę i wartych jest objęcia ochroną. Wszystkie obiekty zostały sfotografowane przez Darka Mysłowskiego, którego prezentujemy w niniejszym numerze w dziale „Pstrykanie z klasą”.

- Wielu mieszkańców nie jest świadomych, jak cenne i unikatowe są te budynki, niejednokrotnie w skali całej Warszawy! – mówi z pasją Mysłowski. - Oprócz walorów artystycznych i architektonicznych, są świadectwem przeszłości naszej małej ojczyzny, swoistą opowieścią o mieszkańcach i wydarzeniach. Niepokoi mnie, że mogą ucierpieć na fali rosnącego zainteresowania terenami, na których stoją. Wysokie ceny gruntu i presja inwestorów wielokrotnie kończyły się już niszczeniem cennych obiektów w Polsce. Warto przypatrzeć się tym budynkom, poznać je i mieć świadomość, że jest to żywa historia obecna w naszej dzielnicy. Warto też otoczyć je opieką nie tylko konserwatorską, ale i społeczną.

- W biuletynie, na kilkunastu stronach, zaprezentowaliśmy jedynie kilka wybranych obiektów – wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE. – Wydawnictwo ma charakter popularyzatorski. Docelowo chcielibyśmy także stworzyć stronę internetową, na której umieścimy fotografie wszystkich obiektów. W naszych zbiorach są nie tylko budynki, ale także drewniane krzyże, rzeźby, a nawet instrumenty muzyczne. Podczas realizacji przedsięwzięcia dzięki sygnałom od mieszkańców udało się uwiecznić bardzo ciekawy drewniany krzyż stojący pośród nadwiślańskich pół w Buchniku.

Nakład wydawnictwa - niecałe 4 000 egzemplarzy – został częściowo został rozdystrybuowany wśród mieszkańców, Fundacja Ave planuje więc w niedługim czasie dodruk.

Natomiast w niedzielę 8 marca o godzinie 18 w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul. Van Gogha 1 w ramach obchodów III Dni Białołęki, organizowanych przez Radę Programową BOK i organizacje pozarządowe w niej skupione, otarta zostania wystawa zdjęć białołęckich drewniaków. O ich dziejach i dawnej Białołęce opowiedzą historycy, zajmujący się prawobrzeżną Warszawą. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Projekt „Białołęka drewniana” nawiązuje do prezentowanej przed kilkoma miesiącami na łamach lokalnej prasy idei białołęckiego muzeum. Wydaje się, że tego typu placówka może być najszybciej i najtaniej stworzona w oparciu o dorobek tego typu projektów w przestrzeni internetowej. Wpisuje się też w to działalność klubu „Poszukiwaczy historii” – grupy gimnazjalistów, licealistów i studentów, skupionych przy Fundacji Ave, który spotykają się z seniorami z spisują zasłyszane od nich ciekawie historie z przeszłości. W bieżącym roku fundacja planuje realizację kolejnych przedsięwzięć, związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego i historycznego naszej dzielnicy.

Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .