W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 Klasa szachowa w SP 112

W Szkole Podstawowej Nr 112 powstała pierwsza na Białołęce i jedna z pierwszych w Warszawie klasa, której uczniowie uczą się… gry w szachy. O tej niecodziennej inicjatywie „Aveciarz” rozmawia z paniami Alicją Waś i Krystyną Sosnowską, dyrektorkami placówki.

- W szkole powstała klasa szachowa – to novum i na Białołęce, i w Warszawie.

- Nie możemy tak tego nazwać. W szkole podstawowej nie ma możliwości prawnej tworzenia klas profilowanych. Nie jest też to klasa sportowa, gdyż takie mogą powstawać dopiero od czwartej klasy, a my zaczęliśmy od pierwszej.

- A więc jak zwykle, gdy chce się coś zrobić, to napotyka się na tor przeszkód prawnych?

- Poradziliśmy sobie, korzystając z tzw. godzin dyrektorskich. Oczywiście najpierw przeprowadziliśmy nabór, rozmowy z rodzicami, wyszukiwaliśmy też uzdolnione w tym kierunku dzieci. Pisemna ankieta potwierdziła zapotrzebowanie na taką formę zajęć dydaktycznych. Zresztą dopingowało nas duże zainteresowanie dzieci i rodziców. Równolegle powołaliśmy Uczniowski Klub Sportowy „Taktyk” Białołęka o profilu szachowym. W początkowym okresie bardzo nam pomógł PKS „Agape” Białołęka, użyczając sprzęt i trenera: uczniowie mogli zdobywać kategorie szachowe, korzystać z fachowej obsługi sędziowskiej. Jednak specyficzne warunki geograficzno-terytorialne (duże oddalenie szkoły od centrum dzielnicy) wymusiły powstanie klubu tutaj, na miejscu. Zajęcia szachowe wspiera finansowo zarówno białołęcki Ośrodek Pomocy Społecznej, jak również Biuro Sportu m.st. Warszawy.

- Kto prowadzi zajęcia?

Od początku motorem animacji szachowej w szkole jest matematyczka i informatyczka Anna Nożyńska, instruktor i sędzia szachowy oraz mistrzyni Polski w rozgrywkach szachowych nauczycieli. Merytorycznie nadal wspiera nas trener i sędzia PKS „Agape” Maciej Brudziński. Organizujemy także znaczące imprezy: Mazowiecki Wielobój Szachowy oraz turniej o Puchar Dyrektora Szkoły. Mamy też sukcesy: 5 lat temu nasza szkoła zdobyła mistrzostwo dzielnicy i przez 3 lata utrzymywała prymat.

- Życzmy kolejnych sukcesów.

Dodane przez Emi
14:41 10.04.2015
Jaki tam niegodny - pan jzarognwesznik Felicjan? :)Kazdy kto czasem porusza te fgurki jest godny.Ja przestalem sie zajmowac szachami, kiedy wygral ze mna moj 11-letni syn. On tez nie gra. To pomysl pan jaki to byl poziom.Jeszcze cos chcialem dodac. Z przyjemnoscia czytywalem ksiazki Litmanowicza o szachach i szachistach. Anegdoty, dykteryjki, wielki wpadki, reportaze z olimpiad. Az sie dowiedzialem, ze pan Litmanowicz byl po wojnie prokuartorem wojskowym.Jak reka odjal. Tez mi zepsul szachy.Najdorf bywal po wojnie pare razy w Polsce.Oficjele go raczej nie chcieli widywac. Medali tez nie stalo. Glownie swoja nianke odwiedzial, to moze akurat w tym Grodzisku?
Dodane przez Vijay
20:34 11.04.2015
ja sobie zrobiłam:) Dopiero zaczynasz swą prozgydę z Naszą-Klasą. Odkrywasz funkcje i zbierasz pierwszych znajomych. Jeszcze daleko od uzależnienia, powodzenia! wyszło tak chociaż zaznaczyłam że wchodze codziennie i ze mam znajomych 300+ ;)
Dodane przez Weny
02:49 12.04.2015
I think, for a classic, BNW is very deerffint. Slangy and fast paced it doesn\'t read slow to me. It still feels futuristic, even after having read it first in the 80s, having been written in what the 50s? I don\'t even know! Give it a try! http://xktawwyaex.com [url=http://cuzrsfccj.com]cuzrsfccj[/url] [link=http://athvutabpq.com]athvutabpq[/link]
Dodane przez Tebogo
13:54 02.10.2015
Szkoda tylko, że Szachy są tak słabo popularyzowane w Polsce. Nie triwedzę, że młodzież nie widzi nic poza komputerem, bo to nie do końca prawda. Po prostu szachy jako świetna, ćwicząca mf3zg gra trochę ginie :/
Dodane przez Fauzan
23:51 08.10.2015
pisze: Tak, Brian Tracy jest bardzo ceinonym szkoleniowcem i warto zapoznac487 sic499 z jego dorobkiem. Osobic59bcie uwac5bcam tego czc582owieka za jednego z moich gc582c3b3wnych mentorc3b3w.Sc582awomir Stolarczyk ostatnio opublikowac582..
Dodane przez Okonkwo
04:05 09.10.2015
cichy pisze: kurdc499 rc3b3c5bcnych rzeczy juz sie nctayzalem c5bceby sic499 otrzc485snc485c487 i bujnc485c487 w zyciu, ale tego jeszcze nie slyszac582em, mc485drze gada i naprawdc499 daje do myc59blenia http://rkwzloudkks.com [url=http://vrfccwp.com]vrfccwp[/url] [link=http://emzbkpn.com]emzbkpn[/link]
Dodane przez Eduardo
10:25 09.10.2015
pisze: Tak, Brian Tracy jest bardzo cinyonem szkoleniowcem i warto zapoznać się z jego dorobkiem. Osobiście uważam tego człowieka za jednego z moich głf3wnych mentorf3w.Sławomir Stolarczyk ostatnio opublikował..
Dodane przez Abby
07:10 10.10.2015
cichy pisze: kurdę rf3żnych rzeczy juz sie nayaltzcem żeby się otrząsnąć i bujnąć w zyciu, ale tego jeszcze nie slyszałem, mądrze gada i naprawdę daje do myślenia http://oglrrt.com [url=http://vosmffkqb.com]vosmffkqb[/url] [link=http://fucxyw.com]fucxyw[/link]
Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .