W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 ROWEREM NA KOMISARIAT

— Kilka dni temu na rogu Ćmielowskiej i Ceramicznej wyjechał mi prosto pod koła rowerzysta, nawet nie zwolnił przed przejściem dla pieszych. Z piskiem opon wyhamowałam tuż przed nim. Myślałam, że usłyszę chociaż „przepraszam”, tymczasem rowerzysta — na oko szesnastolatek — zaczął mnie ordynarnie wyzywać i grozić policją — żali się naszej redakcji Kamila, 22-letnia mieszkanka osiedla przy ulicy Kamińskiego. Podobne konflikty na terenie Białołęki zdarzają się dość często. Inny obrazek to całe rodziny z małymi dziećmi, jadące po bardzo ruchliwych ulicach. Niejednokrotnie kilkuletnie dzieci próbują nadążać za rodzicami i wyjeżdżają na środek jezdni tuż pod koła pędzących aut…

Chociaż zielony charakter dzielnicy zachęca do rekreacji, wiele osób po prostu nie zna zasad poruszania się rowerem po drogach. Dodatkowym utrudnieniem, o czym pisaliśmy wielokrotnie na łamach „Aveciarza”, jest brak wystarczającej sieci ścieżek rowerowych. W trosce o bezpieczeństwo miłośników dwóch kółek, postanowiliśmy przybliżyć obowiązujące rowerzystów przepisy ruchu drogowego. O nich oraz o tym, kto miał rację w zdarzeniu, opisanym przez Kamilę, Agnieszka Włodkowska rozmawia z sierżantem sztabowym Grzegorzem Kobylskim z Komisariatu Policji przy ulicy Myśliborskiej 65.

— Mówi się, że rower to pojazd dla wszystkich. Czy rzeczywiście każdy może jeździć na dwóch kółkach?

—Nie do końca. Wiele osób zapomina, że trzeba mieć dokument, uprawniający do jazdy na rowerze. W przypadku osób dorosłych wystarczy dowód osobisty. Polskie prawo w ruchu drogowym mówi, że osoba, która ukończyła 18 lat jest na tyle wyedukowana komunikacyjnie, że może podróżować wraz z dziećmi jako opiekun po drogach publicznych.

Ale już młodsi muszą mieć kartę rowerową! Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że brak tego dokumentu może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie, zwłaszcza w sytuacji, gdy dochodzi do kolizji czy wypadku z udziałem rannych. Jeśli dziecko-rowerzysta, które brało udział w takim zdarzeniu nie posiada karty rowerowej, to rodzina odpowie przed sądem za brak nadzoru rodzinnego. W świetle przepisów dziecko, które nie posiada karty rowerowej i samodzielnie jeździ na rowerze po ulicach, robi to bezprawnie!

Dlatego gorąco zachęcam, aby uczestniczyć w kursach na kartę rowerową, które Policja organizuje w szkołach. Wystarczy mieć ukończone 10 lat. Zajęcia kończą się testem ze znajomości znaków drogowych i zasad ustępowania pierwszeństwa przejazdu. Żeby zdać trzeba poprawnie odpowiedzieć co najmniej na 14 z 20 pytań, ale nie nikt nie powinien mieć z tym trudności – znaków drogowych można się nauczyć jak polskiego czy matematyki.

Jeśli komuś nie udało się zaliczyć kursu w szkole, może zgłosić się na nasz komisariat policji i tutaj odpłatnie pod moim kierunkiem odbyć przygotowanie i przystąpić do tekstu.

— Jak poruszać się na rowerze w grupie? Istnieją dwie szkoły: rowerzyści albo jadą gęsiego, albo w kolumnie. Który sposób jest bezpieczniejszy?

— Jeśli jedziemy w grupie powyżej 5 rowerów zdecydowanie polecam kolumnę. W jednej powinno być maksymalnie 10 rowerów, należy też pamiętać o przerwie między kolejnymi kolumnami – potrzeba około 100 metrów tak, aby samochód na wąskiej drodze mógł schować się podczas wymijania rowerzystów. Poruszamy się zawsze prawą stroną blisko krawędzi jezdni, korzystamy z utwardzonego pobocza. Jeśli jest ścieżka rowerowa oczywiście należy z niej skorzystać, nie wolno wówczas jechać po ulicy.

Korzystanie z chodnika jest dozwolone jedynie wyjątkowo, gdy rowerzysta opiekuje się dzieckiem w wieku do lat 10 również jadącym rowerem albo w sytuacji, gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której odbywa się ruch pojazdów z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów. Poza tym po chodnikach mogą jeździć dzieci do lat 10, nie mają one bowiem karty rowerowej. Tak więc warto pamiętać, że jazda po chodniku w innych przypadkach to wykroczenie, za które grozi mandat!

Często spotyka się rowerzystów, którzy oprócz kierownicy, dodatkowo trzymają jeszcze psa na smyczy. To niefrasobliwe! Nawet najbardziej zdyscyplinowane zwierzę może zachować się nieprzewidywalnie i na przykład gwałtownie pobiec w przeciwnym do jazdy kierunku. Wielokrotnie byłem świadkiem takich sytuacji, które nierzadko kończyły się dramatycznie. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa należy rozsądnie wybrać: albo spacer z psem, albo przejażdżka rowerem.

— Jak powinna poruszać się kilkuosobowa rodzina?

— W takiej sytuacji jedziemy „gęsiego”. Jeśli jest dwoje rodziców - tata z przodu, dzieci w środku, a mama zamyka, ale gdy jest jedna osoba dorosła powinna zamykać. Niestety bywa tak, że dzieci jadą za opiekunami i takie sytuacje bardzo często są przyczyną wypadków.

Warto pamiętać o pewnym wyjątku: zgodnie z przepisami kierujący rowerem może jechać LEWĄ stroną jezdni (na zasadach obowiązujących pieszych), jeżeli opiekuje się on jadącym na rowerze dzieckiem do lat 10.

— A co z przechodzeniem przez jezdnię? Często rowerzyści po prostu przejeżdżają przez pasy.

— Jeżeli jest sygnalizator z rowerkiem to możemy przejeżdżać, jeżeli - z ludzikiem to wtedy przechodzimy z rowerem po prawej stronie. W tej drugiej sytuacji przejeżdżanie przez pasy jest kategorycznie zakazane! Poza tym na przejeździe, kierującemu rowerem zabrania się wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd oraz zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny.

Często podczas kolizji dochodzi do sytuacji, w których rowerzyści w bardzo niecenzuralny sposób wykłócają się z kierowcami o to, kto miał pierwszeństwo przejazdu. I najczęściej niestety winę ponoszą… rowerzyści, którzy nie wiedza, że NIE WOLNO przejeżdżać przez jezdnię a należy przeprowadzać rower.

— O czym nie można zapomnieć, wybierając się na przejażdżkę rowerem?

— Zgodnie z prawem o ruchu drogowym rower powinien być wyposażony w dzwonek lub inne urządzenie wydające dźwięk (ale niezbyt głośne), przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec, światło białe z przodu i czerwone z tyłu. Przepisy mówią też o tym, że nie wolno jeździć bez trzymanki, przynajmniej jedna noga powinna być na pedale lub podnóżku, poza tym obowiązuje zakaz doczepiania się do innych pojazdów. Co więcej, rowerzyści powinni mieć także KASK!

— Czy nieletni rowerzysta może dostać mandat?

— Nie! Natomiast za wszystkie wykroczenia, dotyczące przepisów ruchu drogowego, może zostać skierowany do sądu rodzinnego. Odpowiedzialność wówczas tak naprawdę ponoszą rodzice. W przypadku wykroczeń popełnionych przez nieletnich policja kieruje wniosek do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację domową dziecka. Chodzi o sprawdzenie, czy dziecko ma właściwą opiekę, czy nie trzeba otoczyć rodziny pomocą psychologa, pedagoga, kuratora… Oczywiście w sytuacji, gdy nie jest to poważne wykroczenie, stwarzające w konsekwencji zagrożenie dla innych osób, zwykle kończy się na pouczeniu. Nie chcemy nikogo zrażać do munduru, zależy nam na zaufaniu społecznym zwłaszcza wśród młodych ludzi.

— Jakie wykroczenia najczęściej popełniają rowerzyści?

— Przede wszystkim takie, które wynikają z niewiedzy, nonszalancji, głupoty i pośpiechu. Poza tym gros rowerzystów nie posiada elementarnej znajomości przepisów ruchu drogowego, nie rozumie zasady prawej ręki i dość często dochodzi np. do zajeżdżania drogi przez rowerzystów innym użytkownikom dróg. Natomiast na szczęście w naszej dzielnicy nie odnotowano wypadków śmiertelnych z udziałem rowerzystów.

Najbardziej niebezpieczne są dla rowerzystów główne ciągi komunikacyjne, zwłaszcza ulice Modlińska, Światowida, Płochocińska – tutaj rowerzyści są marginalnie traktowani przez kierowców. Dlatego apeluję o rozsądek i rozwagę! Jak wiemy Białołęka jest coraz bardziej zaludnioną dzielnicą – bardzo szybko się rozwija, co roku przybywa kilka tysięcy mieszkańców. Co ciekawe – niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę - mamy najwięcej ścieżek rowerowych ze wszystkich dzielnic w Warszawie. Najdłuższa prowadzi wzdłuż Kanału Żerańskiego, poza tym ważne „rowerowe arterie” biegną przy ulicy Modlińskiej oraz na wale wiślanym. Generalna zasada: trzeba być ostrożnym! To gwarantuje bezpieczeństwo. Poza tym bardzo ważny jest… uśmiech. Nie spieszmy się!

Rozmawiała Agnieszka Włodkowska

Z okazji Dni Warszawskich Organizacji Pozarządowych na czerwiec przygotowujemy specjalne wydanie „Aveciarza” w całości poświęcone rowerowym propozycjom dla Białołęczan. We współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy opracujemy pierwszy białołęcki przewodnik rowerowy. Pokażemy miejsca, w które można i warto się udać na rowerze w letnie popołudnie. Poza tym Białołęka z racji swojego położenia oraz biegnącej tutaj trasy podmiejskiej linii kolejowej, to świetny punkt wypadowy do dalszych, całodziennych wypraw po Mazowszu. Serdecznie zapraszamy naszych Czytelników do współtworzenia przewodnika – na Państwa sugestie, doświadczenia, propozycje tras, relacje z fajnych wycieczek, a także fotografie z rowerowych eskapad czekamy do 31 V pod adresem mailowym aveciarz@gmail.com. Przewodnik ukaże się 10 czerwca.

Dodane przez Reinita
14:07 02.10.2015
Praprzyczyną tej fuszerki jest drnmatyczay stan finansf3w Sosnowca.W tym mieście nie ma nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na właściwy,np. kostką ,remont fragmentu parkowych alejek.Stąd wynalazki typu żwirek albo żużel(sic!: na Starym Sosnowcu na skwerze na Krf3lewskiej).W tym samym mieście jest kasa na:-2 sale koncertowe .Czy nie wystarczyłoby tylko zrobić Muzę,po co dzieciakom ze szkoły muzycznej na popisy sala na 500 miejsc?- rewitalizacje Rudnej- urzędasy postanowiły sprawdzić się w deweloperce z opłakanym skutkiem.- Szalenie skutecznego szweda.-kolejny pałac dla waadzy w b. szpitalu nr 2.itd itp.Zgadzasz się z opinią? 4 0
Dodane przez Open
23:04 08.10.2015
Mira pisze:Jest takie podziękowanie: Boże dziękuję za to co mi dałeś za to co mi zabrałeś i za to czego mi oszczędziłeś . W każdym słowie zawarta jest miłość. Wspaniały ojceic dzięki synowi, dzielny syn dzięki ojcu. Tych dwf3ch mężczyzn cudownie się rozwija wspf3lnie. Obydwaj kochają życie i biorą je takim jakie ono jest. Obydwaj rozwijają siłe ducha pokonując przeciwności jakie stanęły przed nimi w ich życiu. Nic dodać nic ująć. Podziwiam takich ludzi! Są WSPANIALI! pozdrawiam Mira
Dodane przez Chirag
18:12 09.10.2015
Syfiarskim asfaltem to juz zarąbali całą Żeromskiego. W Sieierzu kładą porządny bruk, a w Sosnowcu najtańszy syf. Byle by na wypłatę dla wsszctkiyh wiceprezydentf3w starczyło.Zgadzasz się z opinią? 5 0 http://dyromeuzb.com [url=http://aujcqm.com]aujcqm[/url] [link=http://mhjtyzb.com]mhjtyzb[/link]
Dodane przez Jayvee
00:46 10.10.2015
Heckuva good job. I sure apapicerte it.
Dodane przez Walter
01:01 12.10.2015
Cześć! Tutaj jestem, nie zpiamnoałam o swojej obietnicy i jeśli dzisiaj już mf3wiliśmy o burzy ( Zbliża się burza ), oto także to moje dyktando:Burza: B-U-RZ-A.Burza.Jobie, odsłoń, bo nikt nic nie widzi!Burza.Witajcie! Dzisiaj opowiem Wam co to jest burza. Ostatnie w nocy była w Warszawie burza. Wiecie co to jest burza? Burza jest wtedy kiedy z chmur na niebie pioruny uderzają w ziemi. Pioruny powodują, że jest wielki huk i błysk. To są grzmoty, ten huk nazywamy grzmotem, a błysk nazywamy błyskawicą. Pioruny powodują błyskawice i grzmoty. Właśnie wczoraj w nocy nagrałem, zobaczcie jak wyglądała burza nad Warszawą, miejscu gdzie mieszkam. Pioruny waliły co chwile, byli ogromni grzmoty, i co chwile błyskało się na niebie.W Polsce burzy najczęściej występują latem, w miesiącu lipcu robi się ciepło, jest dosyć parno, duszno, jest dużo wilgoci, i tworzą się na niebie chmury z ktf3rych pf3źniej robi się burza, powstają pioruny, są błyskawice, grzmoty, i to jest właśnie burza. Najczęściej w czasie burzy wieje też wielki wiatr i pada deszcz.Kiedy jest burza, nigdy nie chowajcie się pod drzewem, to bardzo niebezpieczne. Piorun może uderzyć w drzewo i porazić Was.Dzieci i psy najczęściej boją się burzy, nie lubią głośnych grzmotf3w i błyskawic. Jobie, a ty boisz się burzy?Teraz już wiecie jak wygląda burza, jak mf3wić o burzy, co to są pioruny, co to są błyskawice.To tyle na dzisiaj. Myślę, że będziecie teraz już wiedzieć co to jest burza, co to są pioruny, co to są błyskawice.Trzymajcie się. Jeśli lubicie moje wideo, dajcie mi znać, wpiszcie jakiś komentarz, powiedźcie cześć.Do następnego razu, cześć, pa-pa!Dzięki jeszcze raz za wideo, pozdrawiam serdecznie! :) http://kuaoxoo.com [url=http://vhmkte.com]vhmkte[/url] [link=http://yhxfujx.com]yhxfujx[/link]
Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .