W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 O DAMIANIE, JEGO MUZYCE I O TYM, CO W ŻYCIU WAŻNE

Miło nam poinformować, że ukazała się zapowiadana w grudniowym numerze „Aveciarza” płyta Damiana Robaka – studenta literatury wczesnochrześcijańskiej, mieszkańca Tarchomina i felietonisty naszej gazety. Krążek należy do tych, wobec których nie można przejść obojętnie i warto go mieć w domowej płytotece.

Pierwsze słowo, które przyszło mi na myśl po wysłuchaniu płyty „Porozmawiaj ze mną o mnie, muzyce i rzeczach ważnych” to rozkmina.* Damian zdecydowanie śpiewa o rzeczach ważnych, nie tylko związanych z muzyką, przede wszystkim z życiem i współczesnymi problemami młodego człowieka. To świeże, ideowe, pełne pasji spojrzenie na świat; zdecydowane „nie” wobec hipokryzji i obłudy, a jednocześnie refleksja nad systemem wartości.

Oprócz przesłania wielką siłą tego krążka jest muzyka – w każdym kawałku inna, interesująca, może przyciągnąć do hip-hopowej płyty nawet tych, którzy za tym gatunkiem nie przepadają. W umiejętny sposób zostały tu połączone elementy różnych stylów - jazzu, swingu i rocka. Dzięki temu sprytnemu zagraniu autor zjedna sobie nie tylko wszystkich raperów, ale także wielbicieli undergroundowych dźwięków. Mnie szczególnie ujęły trąbka i saksofon, wypełniające m.in. utwory: „Ważne żeby było o czym pogadać” oraz „Dready między blokami”.

Jeśli chodzi o teksty na szczególną uwagę zasługują słowa piosenek „Jedna noc na ziemi” oraz „Drodzy raperzy”. Pierwsza to interesujący zapis rozmowy z taksówkarzem, skarżącym się na swoje życie. Wielu z nas będzie mogło odnaleźć w jego wypowiedziach własne lęki, obawy i narzekania. To ciekawy sposób nakreślenia pewnego szerszego problemu społecznego. Drugi utwór podejmuje tematykę komercjalizacji rodzimego przemysłu fonograficznego, a konkretnie gatunku hip-hop. Częstokroć prowadzone dyskusje na temat „zaprzedawania się” artystów przyjmują tutaj inną formę – młodszy kolega z branży zaznacza, iż choć „rozum nakazuje mu milczeć”, nie zgadza się on z takim stanem rzeczy.

Natomiast odnoszę wrażenie, że artysta powinien popracować nad dykcją. W niektórych piosenkach trudno zrozumieć słowa, a co za tym idzie ginie gdzieś między dźwiękami przekaz utworu. Czasami odnosiłam wrażenie, że muzyka w swojej pełni brzmieniowej niejako przerasta teksty. Jako zwolenniczka równowagi pomiędzy tymi elementami wolałabym, aby słowa były tak dobre jak ich interesujące tło. To szczegół, który nie zmienia faktu, iż na pewno warto poznać świat, muzykę i ważne rzeczy Damiana Robaka z Tarchomina. Sądzę, że pisana mu jest błyskotliwa kariera w hip-hopowym świecie.

Warto zainwestować w płytę Damiana szczególnie, że nadaje się do słuchania niemal w każdej sytuacji. Osobiście proponuję w drodze do pracy lub szkoły. Czas trwania utworów to 40 minut – tyle, co zwyczajowy poranny korek na Modlińskiej. Trzeba zauważyć, że płyta zyskała pozytywną recenzję dziennikarza muzycznego Hirka Wrony, znane z „Teleexpressu”. Jego uwagę przykuło nowatorskie połączenie tętniących życiem podkładów jazzowych z inspirującymi tekstami Damiana.

Kompozytorem piosenek jest Kuba „Flamaster” Gadomski, w nagraniu wzięli też udział Marcin Nowakowski (saksofon), Bernard Maseli (wibrafon), Michała Jabłoński, Przemek Kostrzewa oraz Robert Skrzypiec.

Warto dodać, że wydanie płyty było nie lada wyczynem, wymagało samozaparcia artysty i stawienia czoła wielu przeszkodom. Materiał przygotowała niezależna wytwórnia płytowa 4Floor s.c., prowadzona przez studentów. Dziesiątki niespodziewanych trudności, wysokie gaże muzyków, koszty tłoczenia płyt, promocja… Damianowi udało się zrealizować marzenie. Nie chodzi w tym przypadku o sławę czy pieniądze. – Chciałem podzielić się z innymi tym, co dla mnie autentycznie ważne. Myślę, że nigdy nie rezygnować i trwać przy swojej pasji. Wypatrywać szansy, a gdy nadejdzie bez wahania ją wykorzystać – mówi Damian. Takie słowa inspirują! I między innymi dlatego warto kupić płytę młodego człowieka z pasją i marzeniami.

Płyta dostępna jest w sklepach muzycznych na terenie całej Polski – w sieciach Empik, Traffic Club, Saturn i Media Markt. Istnieje również możliwość zakupu w sieci na stronach www.sklep.fonografika.pl, www.merlin.pl. 1 złotówka z każdego sprzedanego egzemplarza przekazywana jest na wsparcie działań Polskiej Akcji Humanitarnej.

Ola Borycka

Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .