W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 5. Rowerem w XIX wiek

W XIX wieku rowery wyglądały zupełnie inaczej. Białołęka oczywiście także. Dominowała zabudowa drewniana. Jej ślady są jeszcze bardzo widoczne, choć z miesiąca na miesiąc z białołęckiego krajobrazu ubywa drewniaków. Giną bezpowrotnie, ustępując miejsca nowoczesnym willom i osiedlom. W ubiegłym roku w ramach realizowanego przez Fundacje AVE projektu „Białołęka drewniana” fotografik Darek Mysłowski uwiecznił ponad 60 tego rodzaju obiektów na terenie naszej dzielnicy. To ewenement w skali miasta. Warto je obejrzeć, aby poznać klimat dawnej Białołęki.

Proponujemy wyprawę szlakiem kilku z nich – nie sposób w ciągu kilkugodzinnej przejażdżki dotrzeć do wszystkich. Nie będziemy również szczegółowo opisywać budynków. Drewniaki po prostu trzeba oglądać i delektować się ich pięknem i zapachem, smakując liczne detale zdobnicze… To fascynująca przygoda!

Winnica i Dąbrówka

Podobnie jak w przypadku wyprawy na Księżyc startujemy z pętli w Nowodworach i jedziemy w kierunku ulicy Poetów. Po tej stronie Kanału Żerańskiego napotkamy przede wszystkim dawne drewniane wille, letniska oraz duże domy wielorodzinne. Zupełnie inne budynki są po drugiej stronie ulicy Płochocińskiej – charakterystyczne dla dawnej wsi – typowe chaty i domy gospodarskie niejednokrotnie otoczone drewnianymi stodołami. Wszystko to nadaje tej części dzielnicy specyficzny klimat, gdzie przeszłość łączy się z teraźniejszością…

Na Placu Światowida okazały budynek, w którym obecnie mieści się m.in. biblioteka, dalej w ulicy Poetów kilka różnorodnych drewniaków. Kiedy miniemy Modlińską, warto wjechać w ulicę Prząśniczek. Tutaj, na tyłach „nowego świata” symbolizowanego przez Fort Piontek kilka starych maleńkich drewnianych klimatycznych chatek. Kapitalny kontrast! Przy krzyżu skręcamy w lewo w Czeremchową i wracamy do ulicy Przylesie. Przed bramą Czajki skręcamy w prawo. Wjeżdżamy w ulicę Łąkową. Tutaj w lesie pod numerem 41 znajduje się jeden z najbardziej tajemniczych domów, zbudowany ok. 1900 roku przez warszawskich restauratorów pp. Ryszkowskich.

Płudy

Jedziemy dalej – przecinamy Mehoffera i wjeżdżamy w Orchowiecką, a następnie w prawo Podgórną. Na skrzyżowaniu sympatyczny drewniany domek z pasieką. My jedziemy prosto. Na końcu ulicy po lewej stronie żółty drewniak, w którym w okresie wojny ukrywał się ks. Karol Zdebski, proboszcz z Tarchomina i w przebraniu kobiety chodził podpatrywać Niemców, którzy zajęli kościół w Płudach. Dzięki temu w porę sprowadził pomoc i hitlerowcom nie udało się wysadzić w powietrze już zaminowanej świątyni.

Skręcamy w lewo w Karnicką. Po lewej stronie jeden z najstarszych drewnianych domów na terenie dzisiejszej Białołęki. Dobrze zachowany, pełen niezwykłego uroku za sprawa kolorowych, zielono-niebieskich detali. Wyjeżdżamy w prawo we Fletniową. Po 200 metrach po lewej stronie najcenniejszy białołęckich drewniak. Co prawa od ulicy nie wygląda zbyt atrakcyjnie, ale z drugiej strony kryje wspaniale zdobiony, świdermajerowski piętrowy ganek. Ciekawe, czy ta budowla rodem z linii otwockiej ma coś wspólnego z planami z początku XX wieku stworzenia w Płudach letniska? Warto ten budynek obejrzeć, niebawem może bezpowrotnie zniknąć z białołęckiego krajobrazu – wciąż obowiązuje decyzja o rozbiórce obiektu z początku lat 80.

Jedziemy dalej. Na zakręcie skręcamy w lewo do lasu. Wąską ścieżką docieramy do ulicy Klasyków, a następnie przed przejazdem kolejowym skręcamy w prawo w Szynowa. Nieopodal znajduje się bardzo sympatyczny budynek z drewnianą galerią na piętrze, typowy dla przedwojennej kolejarskiej zabudowy tego terenu.

Wracamy do Klasyków, przejeżdżamy przez tory i jedziemy prosto na Białołękę Dworską. Skręcamy w prawo w Majorki, następnie w lewo w Pionierów. Na rogu okazały drewniak, nieco dalej - przy Dynamicznej kolejny. Ulicami Zegarynki i Cieślewskich docieramy do Białołęckiej za Kanałem Żerańskim. Najciekawsze obiekty znajdują sie tutaj przy ulicach Białołęckiej, Mańkowskiej i Kąty Grodziskie. Zwłaszcza ta ostatnia ulica ma swój niezwykły klimat. Pomiędzy nowoczesnymi osiedlami i willami stoją dobrze zachowane drewniaki z licznymi detalami. Jeden z nich został zbudowany bez użycia ani jednego gwoździa.

Zielona Białołęka

Sugerujemy rowerowy spacer Białołęcką, następnie przejazd ulicami Juranda ze Spychowa, Ostródzką i Berensona do Głębockiej, gdzie znajduje się XVI-wieczny modrzewiowy kościółek św. Michała Archanioła, najstarszy drewniany obiekt we współczesnych granicach Warszawy, jak podaje legenda ufundowany przez królową Bonę. Wracamy w kierunku ulicy Kąty Grodziskie, a następnie Ostródzką docieramy do Mańkowskiej. Skręcamy w prawo. Nieopodal skrzyżowania z Ruskowym Brodem znajduje się zapomniany cmentarz niemieckich osadników. Warto go nawiedzić…

Ruskowym Brodem docieramy do Kobiałki, skręcamy w lewo i po około 1,5 kilometra jesteśmy przy ulicy Płochocińskiej. Skręcamy w lewo i chodnikiem jedziemy w kierunku Modlińskiej. Należy zachować szczególną ostrożność na odcinku od ulicy Marywilskiej.

Wiśniewo, Tarchomin i Kępa Tarchomińska

Skręcamy w prawo w Modlińską. Po kilku metrach po przeciwnej stronie ulicy klimatyczny maleńki drewniak z pięknie zdobionymi okiennicami i charakterystycznym serduszkiem wyciętym w bocznej ścianie. Jedziemy prosto. Na wysokości stacji „Statoil” warto wjechać w uliczki Wiśniewa. Tutaj także znajduje się wiele ciekawych obiektów, np. przy ulicy Żywicznej, Weteranów, Podróżniczej czy Uczniowskiej. Nie można nie zobaczyć dobrze zachowane i ciekawego architekt ocznie budynku na skrzyżowaniu ulic Modlińskiej i Podróżniczej.

Wracamy na Modlińską. Mijamy Klasyków i Mehoffera. Po lewej stronie w połowie drogi do ulicy Poetów po lewej stronie wyrasta okazały, wielopiętrowy drewniany budynek z żółtą elewacją i ciekawymi balkonami. My tymczasem wracamy na ulicę Poetów. Ciekawy drewniak znajduje się także przy ulicy Kępa Tarchomińska 14. Z ulicy Poetów skręcamy w Dzierzgońską a następnie Sprawną i wzdłuż wału wiślanego docieramy do ostatniego punktu naszej wycieczki.

Wracamy na pętlę w Nowodworach i zupełnie współczesnymi ścieżkami rowerowymi – dla kontrastu – pośród bloków z wielkiej i płyty i nowoczesnych osiedli - przyjeżdżamy ulicami Światowida, Ćmielowską, Milenijną do białołęckiego ratusza. Na usta ciśnie się: „To był świat w zupełnie innym stylu…”, a w sercu śpiewa Jonasz Kofta: „Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliśmy …”

Bartek Włodkowski

Dodane przez Varun
13:12 02.10.2015
Ja proponuje napjreiw zabrać się za wszystkie reklamy ktf3re znajdują się na Modrzejowskiej, Warszawskiej, Targowej itp. z tego co wiem to ludzie wieszają reklamy bez zgody miasta, a jak są kontrole i karzą ściągnąć to owszem ściągają właściciela ale za parę dni reklamy dalej wieszają a jakby urząd miasta dał WYSOKĄ karę to by był spokf3j ! więc jaka polityka ?? po co mają reklamować się firmy na telebimie jak wieszają sobie co chcą i jak chcą ZA DARMO a Sosnowiec nic z tym nie robi dopiero jak spadnie komuś na głowę jakaś reklama to miasto zrobi z tym porządek a firmy zaczną się reklamować na telebimie ))Zgadzasz się z opinią? 1 0
Dodane przez Yasmina
23:03 08.10.2015
A my właśnie po wypoczynku:(A tak BTW:mamy pmjnzeryość poinformować, że ten niezwykle ciekawy blog został nominowany do The Versatile Blogger Awards.Szczegf3ły tego ekskluzywnego wyrf3żnienia na naszym blogu. Zapraszamy i mamy nadzieję, że przyłączysz się do zabawy
Dodane przez Akash
18:10 09.10.2015
O, to coś w moim stylu. Uwielbiam takie spontaniczne wadypy. Wypocznijcie!P.S. Wkurza mnie na maksa ten Hołowczyc, jak gada, że jak znajdzie trasę to mi powie. A nigdy nie mf3wi http://uwuruhl.com [url=http://gcjnksjw.com]gcjnksjw[/url] [link=http://hoibrbpep.com]hoibrbpep[/link]
Dodane przez Essence
00:44 10.10.2015
Yeah that\'s what I\'m talking about bab-i-nyce work!
Dodane przez Mrinmoy
01:00 12.10.2015
I guess finding useful, reliable inrtamfoion on the internet isn\'t hopeless after all. http://shjbxa.com [url=http://yzjvjvl.com]yzjvjvl[/url] [link=http://tfywei.com]tfywei[/link]
Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .