W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 Kajakowy Grunwald 1410 - 2009

Bitwa pod Grunwaldem z 1410 roku jest w Polsce bodaj najbardziej znanym wydarzeniem historycznym. Nie wszyscy natomiast pamiętają, że to średniowieczne zwycięstwo było wspólnym dziełem Polaków i Litwinów. Dlatego młodzież z Fundacji AVE opracowała projekt „Kajakowy Grunwald 1410-2009”, który zwyciężył w konkursie w ramach „Polsko-litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży”. Dzięki wsparciu Fundacji Systemu Rozwoju Edukacji i m.st. Warszawy w ostatnie dni sierpnia mogliśmy razem z młodzieżą z wileńskiego gimnazjum powtórzyć Grunwald – przestrzeń współpracy Polaków i Litwinów w przeszłości, wspólny sukces, wynikający z porozumienia i integracji.

Oczywiście nie mieliśmy na horyzoncie żadnych wrogów, chodziło nam o twórcze wykorzystanie tradycji współpracy międzynarodowej. Nie brak bowiem w naszych dziejach momentów trudnych, także stereotypów i uprzedzeń zwłaszcza w odniesieniu do historii XX wieku…

Nasz Grunwald odbył się na… kajakach: wspólnie pokonaliśmy cztery litewskie rzeki: Ułę, Mereczankę, Niemen, Wilejkę i Wilię. Jednak nie była to wyłącznie turystyczna wycieczka. Podczas spływu poznawaliśmy historię i sztukę obydwu krajów.

Dlaczego kajaki? Jest to znakomita p r z e s t r z e ń do osiągnięcia celów naszego projektu. Po pierwsze kajakowanie stwarza świetny kontekst dla nawiązania porozumienia, poznania i współpracy (dwuosobowe, międzynarodowe osady kajakowe oraz pokonywanie przeszkód, jazów, trudów… wymagają ścisłej współpracy), po wtóre litewskie rzeki i szlaki wodne są jeszcze nieodkryte (mało znane i w Polsce, i na Litwie) – ta nowa przestrzeń świetnie nadaje się do obalania stereotypów i wypracowywania właściwego obrazu obydwu krajów, po trzecie otoczenie rzek to przestrzeń, w której autentycznie można „dotknąć” historii (drewniane wsie jak powieści Orzeszkowej, litewskie krzyże, drewniane nagrobki…), przyroda zaś świetnie inspiruje do twórczych działań, a po czwarte kajaki to pasja polskiej grupy, która jest także marzeniem młodzieży litewskiej (Polacy zatem postarają się przekazać pasję kajakowania Litwinom).

Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .