W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 Aktywni radni

Magda Zarzycka - licealistka, narciarka, mieszka na Marcelinie

Bardzo aktywni młodzi radni, inicjujący jeden projekt za drugim, autentyczni pośrednicy między władzami a młodzieżą dzielnicy, animatorzy najróżniejszych akcji i działań w swoich szkołach – sen? Nie, to realia Młodzieżowej Rady... pobliskiego Targówka.

O tym, jak wyglądała działalność białołęckiej MRD, pisaliśmy już nie raz. W naszym odczuciu nie wykorzystano w pełni potencjału tkwiącego w młodzieży. Zresztą oficjalnie rada już nie funkcjonuje. Porozumienie zawarte w tej sprawie przez Urząd Dzielnicy z Fundacją Civis Polonus wygasło w czerwcu i nie zostało odnowione. Mamy więc pustkę.

Trzynastka rozdaje kasę

Zdecydowaliśmy się zatem przyjrzeć, jak wygląda analogiczna inicjatywa „zaraz za płotem”. W Młodzieżowej Radzie Targówka (MRT) uczestniczy obecnie trzynaście osób. Nie ma reprezentacji wszystkich szkół, na przykład wciąż brakuje przedstawicieli trzech liceów.
– To dlatego, że do naszego grona zapraszamy osoby naprawdę zainteresowane działaniami obywatelskimi i społecznymi – tłumaczą mi radni. – Nie zależy nam na ilości, ale jakości. U nas do działania nikt nikogo nie zmusza, wszyscy są tu dobrowolnie, bo chcą, bo im zależy – na tym polega nasz profesjonalizm i to jest nasza siła!

Lista inicjatyw imponuje. Radni nie ograniczają się do odbywania warsztatów i spotkań we własnym gronie, które zresztą są otwarte i każdy może wziąć w nich udział. To nie sesje są najważniejsze. Ambicje sięgają dalej – aby stwarzać nowe możliwości dla młodych, ciekawie wypełniać czas wolny, inspirować do aktywności. Na swojej stronie internetowej mrdtargowek.waw.pl napisali: „To aktywność ludzka pcha ten świat do przodu. Dzięki własnemu rozwojowi technika idzie do przodu, a my uzyskujemy większe możliwości. Z drugiej jednak strony jesteśmy kuszeni całkowicie biernym sposobem bycia. Jesteśmy temu przeciw i wierzymy w możliwości Polaków, poczynając od najmłodszych!“

Żeby słowa nie pozostały tylko na papierze w październiku bieżącego roku przeprowadzili w targówkowskich szkołach ankietę, dotycząca preferowanych form spędzania wolnego czasu, oczekiwań i aspiracji młodych ludzi. Wyniki posłużą do zaplanowania kolejnych działań.

Już teraz natomiast ruszyła kapitalna akcja „Jesteśmy Aktywni”. Jest to konkurs grantowy, w którym minimum czteroosobowe grupy gimnazjalistów i licealistów z Targówka mogą dostać2 000 zł na realizację interesujących pomysłów, adresowanych do lokalnych społeczności – ze szkoły, osiedla, podwórka. Do wyłożenia pieniędzy na granty radni przekonali Urząd Dzielnicy Targówek, który przeznaczył na to 8 000 zł. Zainteresowani muszą wypełnić formularz, opisać swój pomysł i sporządzić budżet.

Z Unią za pan brat

W minionym roku szkolnym radni opracowali międzynarodowy projekt „Przystanek Wolność”, którego finał miał miejsce w przedostatnim tygodniu listopada na Litwie. Na jego realizację – przy merytorycznej pomocy Domu Kultury „Zacisze” – zdobyli pieniądze z unijnego programu „Młodzież w Działaniu”. Podczas wspólnych spotkań w Warszawie i na Litwie, razem z rówieśnikami z Vilkaviškis i Kłajpedy radni Targówka rozmawiali o sposobach zwiększenia aktywności młodych ludzi w środowisku lokalnym, uczyli się, jak walczyć z korupcją, tworzyli podwaliny pod międzynarodową sieć grup młodzieżowych, a także rozmawiali z władzami samorządowymi, zorganizowali happeningi, gry edukacyjne, akcje uliczne i konferencję. Efekty projektu odczuje młodzież z Targówka. W styczniu ruszy akcja „Sztuka moim jedynym nałogiem”, opracowana właśnie podczas „Przystanku Wolność”.

Nie brakuje innych pomysłów. Radni planuję dużą kampanię przeciwko uzależnieniom i choć nie chcą na razie zdradzać szczegółów, wiążą z nią duże nadzieje. W 2008 roku z inspiracji MRT otwarto sześć boisk przy podstawówkach i gimnazjach. Podobnie jak na Białołęce – do tej pory były one zamknięte dla lokalnej społeczności. Zainicjowano również spotkania dla uczniów promujące przedsiębiorczość, które prowadzą właściciele różnych firm.

Apolityczni i z ambicjami

Rada istnieje od 2008 roku i przez cały czas swojej działalności wykazuje podobną aktywność. Na czym polega sekret ich sukcesu?

– Podstawa to skupienie się na szczegółach i znalezienie właściwego lidera. Konieczna jest też selekcja pomysłów – nie każdy da się zrealizować. Ale każda idea się liczy, żadnej inicjatywy nie odrzucamy bez powodu – zaznaczają. – Choć w naturalny sposób jesteśmy związani z urzędem dzielnicy, staramy się pozostać apolityczni. Nie chcemy tworzyć żadnej „partyjnej młodzieżówki”. Na podziały nie mamy czasu!

– Naprawdę warto angażować się w Młodzieżową Radę Dzielnicy! Jest interesująco, poznaje się ciekawych ludzi, można nauczyć się odpowiedzialności i gospodarowania czasem – przekonuje Jagoda Sasin, uczennica Gimnazjum nr 141. – Mnie praca radzie nauczyła konsekwentnie dążyć do celu... Kto wie, może dzięki zdobytym tutaj umiejętnościom za dwadzieścia lat zostanę pierwszą polską kobietą prezydentem? – marzy.

Magda Zarzycka

Dodane przez Emiko
13:06 02.10.2015
Panie redaktorze, sprwaa martwych dusz gorzowskiej Platformy jest rozpatrywana przez prokuraturę. Przecież wiadomo, że w tej sytuacji wojewodą nie mf3gł zostać ktoś z gorzowskiej PO. Tzw. platformersi mogą teraz co najwyżej robić głupią minę, mf3wiąc, że wybf3r p. Jabłońskiego jest dobry. A co im pozostało mf3wić ? Przecież sami sobie podcięli gardło, zapisując członkf3w bez umiaru. Jak to mf3wią: chytry dwa razy traci.
Dodane przez Sandy
23:50 08.10.2015
Na reklamę Pikniku rodginnezo w radiu RMG PWSZ wydął chyba dobre 10 tyś. a po zdjęciach na RMG.fm i fotoreportażu na gorzow24.pl widać, że bawiliście się sami ze sobą szkoda. Pomysł fajny ale promocja zawiodła. Przy takim zasobie finansowym i kadrowym jakość promocji jest na 3+, w wielu działaniach widać, że na początku był pomysł lecz pf3źniej następuje wykonanie Panie Michale, z jakimi innymi uczelniami Pan konfrontuje gorzowski PWSZ?
Dodane przez Nulu
04:04 09.10.2015
I co studenci, a po stiucadh???? Praca za minimalna pesje albo zasilek, chyba ze komus sie uda i ma bogatego tatusia lub mamusie, a jak nie to do kartonow mieszkać, bo mieszkania dla zamozniejszych ..A moze jak ktos pomysli to Unia na Was czeka http://jwqhmpacnre.com [url=http://ysdquceq.com]ysdquceq[/url] [link=http://iojfsywaehs.com]iojfsywaehs[/link]
Dodane przez David
07:09 10.10.2015
Nene. Něco vtipnfdho na tom je kdybych si jen tak něco obktlisa, nebudu to sem de1vat. Možne1 :) A vtipnfd je ani ne ten způsob, jak k tomu došlo, jako ten text ne1pisu. http://pduindwv.com [url=http://hnadzpmyw.com]hnadzpmyw[/url] [link=http://rawqgt.com]rawqgt[/link]
Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .