W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 A magiczne słowo?

Paulina Aderek - uczennica I klasy LO im. Ruy Barbossa. Interesuje się fotografią.

Kiedy chodziłam do przedszkola, poznałam znaczenie słów „proszę”, „przepraszam” i „dziękuję”. Nauczono mnie też, że starszym oraz kobietom ustępuje się miejsca. Moja grupa przedszkolna liczyła 30 osób. Wszystkich nas uczono tego samego. Odnoszę wrażenie, że niestety niewielu zapamiętało tę lekcję.

Niedawna wracałam dość pustym, jak na tę porę dnia, autobusem. Na przystanku wsiadły trzy wyzywająco wymalowane licealistki w kusych strojach. Stanęły na środku, przy drzwiach i na cały głos zaczęły rozmawiać, co i rusz używając podwórkowej łaciny. Kilka przystanków dalej z autobusu chciała wysiąść starsza pani. Po paru „przepraszam” wypowiedzianych w stronę dziewczyn, niemal na siłę, przepychając się, dotarła do wyjścia. Pewnie już nie usłyszała rozmowy licealistek:

– Co taka sobie wyobraża, jeszcze się jej rozpychać zachciało! – One wszystkie się na zakupy spieszą, a jak wracają jest jeszcze gorzej. Stanie taka k***a nad tobą i sapie, jeszcze ci siatki na kolana postawi. A ty jak masz wrócić w spokoju do domu?! – Ja to bym takie do hospicjum wysłała, żeby się nie plątały – zakończyła rezolutnie trzecia z dziewcząt, kończąc osobliwą dyskusję.

Przyznam, że ta rozmowa wywołała moje najgłębsze oburzenie! Może dlatego, że ja uważnie słuchałam przedszkolanki? A może rzeczywiście tzw. „magiczne słowa” wyszły już z użycia, a savoir vivre jest czymś absolutnie przestarzałym i niemożliwym do zastosowania w praktyce? Mam prawo tak twierdzić, skoro w audycji emitowanej przez radiową „Trójkę”, na pytanie „Czy dobre wychowanie może w czymś przeszkadzać?”, kilkulatki udzieliły odpowiedzi: „Tak, w normalnym życiu!”

Nie chcę nikomu przyklejać łatek i oceniać po pozorach. Niewykluczone, że spotkane przeze mnie licealistki miały po prostu gorszy dzień, niemniej wydaje mi się, iż pewne zasady, normy i wartości są powinny być po prostu oczywiste. Ustąpienie komuś miejsca w autobusie, pomoc starszej pani w przejściu przez ulicę albo zaniesienie jej ciężkiej torby z zakupami do domu to nic zdrożnego, wręcz powód do dumy. W przeciwnym razie świat stanie na głowie i nie będziemy mogli się dogadać.

Warto także pomyśleć o tym, co stanie się, gdy sami w wieku kilkudziesięciu lat będziemy potrzebowali pomocnej dłoni kogoś młodszego? Przecież dobro zawsze wraca do człowieka. Czasem nawet ze zdwojoną siłą.

Paulina Aderek

Dodane przez Ieda
13:42 02.10.2015
Dziękuję Ci bardzo za tak szybką odwopiedź Widzę, że nie tylko ja buszuje o tej porze po internecie :) Będę ćwiczyć i mam nadzieję że z czasem będzie coraz lepiej
Dodane przez Alvin
23:03 08.10.2015
This is way more helpful than anhtiyng else I\'ve looked at.
Dodane przez Merve
18:11 09.10.2015
Posts like this breithgn up my day. Thanks for taking the time. http://atzifhtzlu.com [url=http://oztfsxnkvwd.com]oztfsxnkvwd[/url] [link=http://zcouylppgn.com]zcouylppgn[/link]
Dodane przez Dortha
00:46 10.10.2015
Woah nelly, how about them apepsl!
Dodane przez Karla
01:00 12.10.2015
That\'s an expert answer to an inresetting question http://xccznx.com [url=http://owtdgwst.com]owtdgwst[/url] [link=http://wcoswcxa.com]wcoswcxa[/link]
Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .