W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 Upadek muru czy domina?

Ania Kołazińska - uczy się w I klasie LO im. S. Czarnieckiego, mieszka w Wiśniewie.

Są w historii takie wydarzenia, które na zawsze odmieniły jej bieg. 9 XI 1989 upadł mur berliński – symbol podziału Europy na demokratyczny Zachód i komunistyczny Wschód. Po 20 latach wolności nadszedł czas podsumowań i refleksji.

Miałam przyjemność uczestniczyć w uroczystościach w stolicy Niemiec z kulminacyjnym punktem – obaleniem symbolicznego muru z kostek domina. Idea imprezy była świetna! Znalazłam się grupie polskich licealistów, którzy pojechali do Berlina dzięki inicjatywie obywatelskiej RAZEM 89. Dla osoby tak młodej jak ja – urodzonej już po przemianie – była to nietypowa lekcja historii, a także okazja do uświadomienia, jak bardzo zmieniła się rzeczywistość.

Przyznam, że w obchodach najbardziej nie mogłam się doczekać momentu symbolicznego upadku muru. Może to dlatego, iż liczyłam na zaczerpnięcie choć odrobiny emocji, które towarzyszyły ludziom w 1989 roku? Czy naprawdę świat znów na chwilę wstrzyma oddech? Emocje potęgowała jeszcze wiadomość, iż osobą, która pchnie pierwszy klocek będzie Lech Wałęsa. Prawdę mówiąc byłam ciekawa, czy były prezydent wygląda w rzeczywistości tak, jak w telewizji, czy ma tak samo gęste wąsy? Poza tym przepełniała mnie duma – ta prawdziwa, narodowa. Przecież to mój rodak ma tu grać pierwsze skrzypce!

Tymczasem na miejscu uroczystość okazała się kompletną klęska! To miało być „coś”, ja jednak czuję wielki niedosyt. Pierwsze wielkie rozczarowanie dotyczy mieszkańców Berlina. Mieliśmy za zadanie krążyć obok Bramy Brandenburskiej i rozdawać przechodniom baloniki z napisem „zusammen” (razem), a także przyklejać do kurtek nalepki opatrzone słowami „gemeinsam” albo „together”. Mieliśmy też opowiadać przechodniom o 20. rocznicy upadku muru berlińskiego, że to wszystko, co tu się dzieje, jest na pamiątkę tamtego wydarzenia; że zaczęło się w Polsce… Reakcje berlińczyków zasmuciły mnie i moich kolegów – większość przyszła tylko na koncerty, a słuchając naszych wyjaśnień przyglądała się nam, jakby zobaczyła ufoludki. Czy naprawdę ich to nie obchodziło?

Powodem drugiego rozczarowania okazała się sam Lech Wałęsa. Mówię tak, ponieważ widziałam, jak potraktował moją koleżankę, próbującą poprosić go o autograf. Na jej uprzejme pytanie odparł szorstko, iż „ma zajęte ręce”. Szkoda tylko, że parasol dzierżył w jednej, druga zaś pozostawała absolutnie nieskrępowana. Być może nie było to najstosowniejszy moment na autograf, ale czar prysł.

Poza tym zacinający ostro deszcz oraz chłód nie pozwoliły mi w pełni cieszyć się tym, w czym miałam okazję wziąć udział. Najbardziej zmroził mnie jednak nie listopadowy wiatr, a wyraz twarzy młodych Berlińczyków, którym z takim zapałem opowiadałam o wiekopomnych wydarzeniach.

Nawet jeśli upadek domina okazał się udany, to cóż z tego – zrozumienie symboliki wymaga przecież na początku pewnej dosłowności. Konieczna jest wiedza podstawowa…

Ania Kołazińska

Dodane przez Adryana
14:20 02.10.2015
I think there was a lot of kinky stuff in the movies from the 60 s. I guess it was a way to get some scaoailus and exciting into a movie without hitting the censorship problems of showing nudity/sex. Glad someone out there remembers this one. I\'d love to see it myself, as I\'m definitely a Shirley Eaton fan after her role in Goldfinger.-paltego
Dodane przez Julian
18:12 09.10.2015
ciekawe, szczegolnie frgament domu ze scietym dachem. i porownianie z przeszloscia robi wrqzenie. Ja teraz staje przezd ponownym zadaniem. Maly dom, chce go otworzyc na zewnetrze i powiekszyc przestrzen wenwtrzna poprzez sciany. http://kcsbagbb.com [url=http://ejduxu.com]ejduxu[/url] [link=http://sbcdqqt.com]sbcdqqt[/link]
Dodane przez Cami
00:47 10.10.2015
Your website has to be the elrnoetcic Swiss army knife for this topic.
Dodane przez Pareploy
01:01 12.10.2015
I can already tell that\'s gonna be super helulpf. http://ledqnkkwm.com [url=http://tjlyqfpq.com]tjlyqfpq[/url] [link=http://aexneqjjhwe.com]aexneqjjhwe[/link]
Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .