W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 Rowerowy wolontariat

Grzegorz Romanik - pochodzi z Tarchomina, student Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Rowerem jeździ do szkoły i pracy oraz na wakacje.

Jedni ich uwielbiają i uważają za forpocztę wszystkiego co zdrowe, ekologiczne, nowoczesne, inni (najczęściej zmotoryzowani) wręcz nienawidzą. Zwłaszcza, kiedy muszą stać w wielokilometrowych korkach w piątkowe popołudnie. Mowa o Warszawskiej Masie Krytycznej (WMK) – comiesięcznym przejeździe pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni ulicami miasta. Bierze w nim udział jednorazowo od 250 (zimą) do ponad 2500 osób (wiosną i latem).

WMK rozpoczyna się zawsze w ostatni piątek miesiąca o godzinie 18. Jest to tradycyjny termin, obowiązujący na CAŁYM ŚWIECIE! Impreza zawsze zaczyna się i kończy na Placu Zamkowym, natomiast trasa przejazdu co miesiąc się zmienia. Cel akcji to zwrócenie uwagi na rowerzystów i ich potrzeby, promocja roweru jako zdrowego, ekologicznego środka transportu w mieście, wreszcie forma lobbingu na rzecz tworzenia rowerowej infrastruktury.

– To nie tylko fanaberia grupki zapaleńców, chodzi nam o zmianę mentalności – deklarują inicjatorzy. – Niemal wszystkie stolice europejskie wykorzystują rowery dla usprawnienia komunikacji i prozdrowotnej edukacji mieszkańców. W wielu miastach powstają sieci wypożyczalni rowerów. Zresztą takie zwiedzanie za pomocą dwóch kółek to dodatkowa atrakcja turystyczna.

Żeby Masa zaistniała i mogła wyraziście formułować postulaty dotyczące praw rowerzystów w przestrzeni miejskiej i zdrowych, ekologicznych form rekreacji, potrzebne jest zaangażowanie wielu społeczników. Przy każdym przejeździe WMK pracuje minimum 50 wolontariuszy!!!

Masa krok po kroku

Masa pozwala na rowerową penetrację miejsc, które na co dzień są dla rowerzystów zdecydowanie nieprzyjazne. Do tego „odczarowania” stołecznych ulic potrzeba jednak licznej grupy ludzi, którzy – zupełnie za darmo – całą imprezę opracowują w najdrobniejszych szczegółach oraz dbają o jej bezpieczny przebieg. Przedsięwzięcie ma charakter niekomercyjny. Funkcjonuje natomiast sklepik z różnymi rowerowymi gadżetami. Wypracowany dochód pozwala na pokrycie opłat na legalizację przejazdu i zakup sprzętu potrzebnego do jego zabezpieczenia, np. radiostacji czy lizaków do kierowania ruchem.

Przygotowania ruszają ponad miesiąc przed planowanym przejazdem. Najpierw do różnych urzędów trafia stos dokumentów, które warunkują wydanie pozwoleń. W każdy przedostatni czwartek miesiąca w siedzibie stowarzyszenia „Zielone Mazowsze” przy ul. Nowogrodzkiej 46/6 (a w miesiącach letnich na nadwiślańskiej platformie na wysokości Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego) o godzinie 18 odbywa się otwarte spotkanie organizacyjne. Wówczas wolontariusze omawiają i podsumowują poprzedni przejazd oraz rozdzielają zadania związane z organizacją następnego. To jest też najbardziej dogodny moment, aby dołączyć do zapaleńców i zostać współorganizatorem tej niezwykłej imprezy. Podczas spotkania odbywają się szkolenia związane z zabezpieczeniem przejazdu.

Na kilka godzin przed startem uwija się ekipa nagłośnieniowo-oświetleniowa. która przygotowuje specjalną rikszę, a następnie przyjeżdża nią na Pl. Zamkowy. Kolejna grupa wolontariuszy prowadzi Zjazd Gwiaździsty z poszczególnych dzielnic Warszawy i okolicznych miejscowości. Rowerzyści z danej części miasta wspólnie docierają na Plac Zamkowy. Najliczniejsza jest grupa zabezpieczenia, czuwająca nad bezpieczeństwem rowerzystów, a także pieszych – kilkadziesiąt osób monituje skrzyżowania i przejścia oraz udziela informacji o celu akcji. Oprócz nich – Ratownicy Rowerowi, których zadaniem jest udzielanie pierwszej pomocy w razie wypadku.

Masy wyjątkowe

Dla wolontariuszy każda WMK jest wyjątkowa. Warto jednak wspomnieć, że udało się zorganizować także kilka szczególnych edycji, mających wymiar edukacyjny czy charytatywny. W sierpniu odbywa się Masa Powstańcza szlakiem walk poszczególnych oddziałów i zgrupowań AK, w której realizację włącza się Muzeum Powstania Warszawskiego. Od trzech lat wolontariusze WMK we współpracy z Fundacją Synapsis prowadzą „Masę na autyzm”. Jej celem jest promocja wiedzy na temat osób z autyzmem, za każdy przejechany kilometr na rzecz ich aktywizacji zawodowej Fundacja Orange przekazuje 3,5 zł. Od 2005 roku odbywa się Masa Krytyczna na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oprócz przejazdu, wolontariusze na rowerach przez cały dzień zbierają pieniądze do puszek. W ten sposób idea WMK dociera do szerokiej grupy odbiorców, a jednocześnie wolontariusze-rowerzyści we właściwy sobie sposób wspomagają potrzebujących.

Masa pism i petycji

Mniej widoczną, ale bardzo ważną przestrzenią działań wolontariuszy z WMK jest opiniowanie projektów infrastruktury rowerowej, udział w radach technicznych dotyczących przygotowywanych inwestycji drogowych, „wydeptywanie” ścieżek rowerowych poprzez pisanie setek pism do urzędów i innych instytucji. Te działania realnie przekładają się na warunki poruszania się rowerem po mieście. Cały sztab pasjonatów społecznie kontroluje urzędników, interweniuje, przypomina. To właśnie aktywiści z WMK opracowali w wielu dzielnicach koncepcje rozwoju ścieżek rowerowych.

Grudniowa Masa

Nie odpuszczają nawet w Boże Narodzenie. Przejazd odbędzie się również 25 grudnia 2009 roku. Białołęccy rowerzyści, którzy chcieliby w tak nietypowy sposób spędzić świąteczny wieczór, powinni zjawić się o 17.20 na przystanku autobusowym w stronę Centrum u zbiegu ulic Konwaliowej i Modlińskiej. Stąd wspólnie Masa ruszy na Plac Zamkowy.

A tych którzy chcieliby rozpocząć przygodę z wolontariatem rowerowym odsyłamy do strony www.masa.waw.pl .

Grzegorz Romanik


Dodane przez Raku_15
14:54 02.01.2010
Dla mnie WMK jest najlepsza impreza jaka jest w Warszawie :) Nawet jakies koncerty \"Dody\" i innych głupich piosenkarzy mnie tak nie satysfakcjonuja jak przejazd jako wolontariusz Masy :) Zawsze jest miła atmosfera, można sie podzielis z innymi rowerzystami o swoich przygodach na rowerze,można porozmawiac,jest bezpiecznie bo są ratownicy rowerowi :)
Dodane przez Ratownicza Grupa Rowerowa
13:09 03.01.2010
Jeśli ktoś zainteresował się Ratownikami Rowerowymi zapraszam na stronę ratownicy.waw.pl.
Dodane przez Lorena
15:52 10.04.2015
Wolontariat, rf3wnież ten realizowany w służbie zrdwoia, to dobry sposf3b kształtowania kompetencji społeczno-emocjonalnych (empatia, komunikacja interpersonalna, umiejętność pracy w zespole itp.). Wciąż tyle mf3wi się o znieczulicy społecznej i niechęci młodych ludzi do pracy na rzecz innych, a teraz chce się ich pozbawić możliwości niesienia pomocy osobom potrzebującym?! Trudno mi to pojąć Poza pracą zawodową jestem jednym z opiekunf3w grupy wolontariuszy działających przy Kole PSPiA KLANZA w Tychach. Nasza młodzież uczestniczy w rf3żnych akcjach (Marzycielska Poczta, działania na rzecz chorych, niepełnosprawnych dzieci, opieka nad dziećmi zagrożonymi izolacją społeczną itp.) i nie wyobrażam sobie, żeby tego typu działania miały być zniweczone. Wielu dorosłych rf3wnież angażuje się w tego typu działalność społeczną. Uważam, iż należy stworzyć wszelkie warunki ku temu, aby wolontariat w służbie zrdwoia mf3gł nadal się rozwijać.
Dodane przez Yusmarizal
20:35 11.04.2015
cant wait for the topps 2013 heritage to come out n hope to pull a few of those tiergs cards.i am huge tiger fan n if u pull some tiger cards i would like to get
Dodane przez Dio
02:50 12.04.2015
panie szanowny Bergier jest pan moim fworaytem bo innego wyboru nie ma , zapisał się pan już wielkimi zgłoskami w najnowszej historii naszego miasta oraz regionu . Tylko po co PO i panu osobiście koalicjant w postaci PSL , partii ktf3ra ślizgając się w sojuszach zdominowała swoimi układami tak wiele dziedzin życia .Tak więc pan Jf3zef Bergier zdecydowanie na tak , PSL zdecydowanie na nie http://akzjrh.com [url=http://zflbmwrauna.com]zflbmwrauna[/url] [link=http://ojtcwx.com]ojtcwx[/link]
Dodane przez Greg
14:05 02.10.2015
Z całą stanowczością jeetsm za ! Cieszę się bardzo że jeszcze istnieją ludzie ktf3rzy potrafią poświęcić swf3j czas by pomf3c tym ktf3rzy na prawdę go potrzebują. Widzę tu pozytywną stronę fb Pozdro
Dodane przez Mindy
23:04 08.10.2015
Wolontariat to pomoc, ktf3ra pozwala wielu osboom, zwłaszcza dzieciakom, łagodniej przejść przez trudy szpitalnego leczenia. Nie pozwf3lmy na likwidację czegoś tak istotnego i ważnego!
Dodane przez Vitoria
18:11 09.10.2015
To bezmyślność i działannie szkodliwe społecznie, na co nie można pzowolić. Woluntariat to nie tylko pomoc biednej służbie zdrowia i cierpiącym ludziom, to także szkoła życia dla młodych ludzi i pełnienie misji dla patrzących sercem. Popieram całym sercem http://fginsa.com [url=http://uinshes.com]uinshes[/url] [link=http://ihpcllruia.com]ihpcllruia[/link]
Dodane przez Summer
00:46 10.10.2015
If not for your writing this topic could be very colvonuted and oblique.
Dodane przez Riana
01:01 12.10.2015
That\'s a sharp way of thinikng about it. http://vqpsqpwlomd.com [url=http://lixyndx.com]lixyndx[/url] [link=http://slowcddtast.com]slowcddtast[/link]
Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .