W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 Złoty medal dla Choszczówki

Magda Chorąży - studentka polonistyki, mieszka w Choszczówce

Dwie Marty, dwie Ole, Paulina, Grzesiek, trzy Zuzie, trzy Agaty, Franek, Przemek, Rebeka, Dominika, Daria, pięć Magd, Klara, trzech Wojtków, Asia, Mateusz, Maciek, Aleks, dwie Kasie, pięć Karolin, Mateusz, dwóch Jakubów, jeden Kuba, Justyna, trzy Moniki, Marek, dwóch Piotrów, dwie Gosia, Sandra, Hania, Hubert, Tytus, Emilia, Marysia, Kamila, Daniel, dwie Anie, Szymon, Adam, Błażej, Kamil, Remek, dwóch Patryków, dwóch Filipów, dwie Kingi, Michał… Uff! Łącznie 72 osoby. To nie księga imion ani litania do wszystkich świętych.

To grupa młodych ludzi z Choszczówki i okolic, którzy dwa razy w roku skrzykują się, aby pod auspicjami stowarzyszenia „Nasza Choszczówka” realizować inicjatywy dla dzieciaków i ubogich.

Najpierw wrzesień

Uroczyste zapalenie znicza, konkurencje rodem ze starożytnej Grecji, prawdziwe medale i podium… – to dobrze znana mieszkańcom Białołęki sceneria. Od 14 lat w końcu września na skraju lasu w Choszczówce wyrasta olimpijskie miasteczko. W dziewięciu dyscyplinach (m.in. tenis, boule, rzut piłką, wioślarstwo) w szranki staje ponad dwustu przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że za coraz lepiej organizowanymi kolejnymi edycjami stoi nie tylko zarząd i dorośli członkowie stowarzyszenia, ale właśnie młodzieżowi wolontariusze. Bez nich trudno byłoby ogarnąć tak wielkie przedsięwzięcie. Uczestników i sympatyków wydarzenia jest coraz więcej, przybywa więc i pracy.

– Ci młodzi ludzie naprawdę ciężko pracują. Pod ich opieką są przecież dzieci. Muszą czuwać aby żadnemu nie stała się krzywda. Odpowiadają za porządek i prawidłowy przebieg imprezy. Później, mimo dużego zmęczenia, zostają, żeby posprzątać – mówi Krzysztof Pelc ze stowarzyszenia „Nasza Choszczówka”, organizator Olimpiady.

Skrzykują się telefonicznie, jedno spotkanie organizacyjne i… do dzieła. W tym roku XIV edycję Olimpiady koordynowało aż dziewięćdziesiąt osób. Wciąż dołączają kolejne, głównie ci, którzy ze względu na wiek nie mogli już brać udziału w zawodach (według regulaminu górna granica to 12 lat).

– Kiedyś, jako dziecko, sama brałam udział w Olimpiadach. Myślę, że teraz nadszedł czas, żeby w pewnym sensie odwdzięczyć się za te wszystkie fajne chwile, które mnie wówczas spotkały – mówi Zuzanna Firlit, licealistka. – W trakcie zawodów zajmuję się pilnowaniem, aby wszyscy mali uczestnicy dotarli na czas na linię startową, no i żeby nikt z nich się nie zgubił... Co mnie motywuje? Po prostu chcę, żeby dzieciaki miały świetną zabawę i przyznam, że i ja spędzam czas nie mniej radośnie niż one same!

Paulina Dębska, licealistka, dodaje: – Jeśli jest okazja zrobić coś dobrego, to dlaczego miałabym się do tego nie przyłączyć? Nie oczekuję żadnych pochwał, laurów, wyrazów uznania, po prostu cieszę się, że dzięki mojej pracy ktoś inny może coś uzyskać. To wszystko co robimy jest także możliwością wykazania się, własnego rozwoju.

Warto też wyróżnić „gwiazdy”, które co roku pojawiają się na Olimpiadzie. Od wielu lat wolontariuszem–konferansjerem jest znany aktor Artur Barciś; medale wręczają z kolei słynni olimpijczycy.

Grudniowe Mikołaje

Dwa miesiące później wolontariusze znowu przystępują do działania. Tym razem w okresie największej przedświątecznej gorączki, gdy w większości domów trwają porządki, młodzi ludzie ponownie znajdują czas dla innych. Od pięciu lat „Nasza Choszczówka” organizuje akcję rozdawania prezentów dzieciom z ubogich rodzin. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie oprawa towarzysząca wydarzeniu.

Dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem w dwumiesięczniku „Nasza Choszczówka” drukowany jest rysunek Świętego Mikołaja, który na wielkich saniach wiezie paczki. Na każdej widnieje imię i wiek dziecka – lista potrzebujących powstaje na podstawie wywiadu przeprowadzonego w OPS, szkołach i przedszkolach. Następnie czytelnicy kupują prezenty dla konkretnych dzieciaków i dostarczają je do bazy stowarzyszenia. Co roku podarki docierają do około pięćdziesięciorga dzieciaków.

– Ostatnio telefonowała pani, która wystraszonym głosem pytała, czy przypadkiem nie przeoczyła tegorocznej akcji… To miłe, że ludzie chcą pomagać, że sami dopytują o taką możliwość – mówi Barbara Nykowska, koordynująca przedsięwzięcie.

W Wigilię kilkunastu wolontariuszy przybywa do „centrum dowodzenia”. Ubierają się w mikołajowe stroje i w asyście kogoś dorosłego ruszają z prezentami w teren. Dzieci, które tego dnia zostają obdarowane zazwyczaj nie otrzymują innych prezentów. Nie wiedzą o tym, że odwiedzi je Mikołaj. Dlatego tak często wizytom towarzyszy ogromne wzruszenie.

– Docieramy do bardzo biednych ludzi. Nie mogłam uwierzyć, że są jeszcze domy, w których do łazienki trzeba wychodzić na dwór… Najbardziej jednak przeraził mnie widok zamarzniętej wody na ścianie pokoju w jednym z mieszkań. Dziewczynka, której wtedy wręczyliśmy prezent, długo patrzyła na kolorowe pudełko i popłakała się… ze szczęścia – mówi jedna z mikołajowych wolontariuszek.

Kiedy Mikołajowie wrócą do bazy, długo dzielą się wrażeniami. Często grudniowa akcja staje się początkiem szerszej pomocy. Wiele rodzin potrzebuje wsparcia przez cały rok.

Wolontariuszom z Choszczówki przyznajemy złoty medal za najbardziej liczny i zgrany „team”.

Magda Chorąży

Dodane przez Subhojit
14:36 02.10.2015
Well I guess I don\'t have to spend the weekend fiiurgng this one out!
Dodane przez Sandeep
23:04 08.10.2015
Your post has moved the debate forwrad. Thanks for sharing!
Dodane przez Kamran
18:13 09.10.2015
This is the perfect way to break down this inrimfatoon. http://gwdqtiz.com [url=http://ujteodemefd.com]ujteodemefd[/url] [link=http://pvpdnsiz.com]pvpdnsiz[/link]
Dodane przez Terry
00:48 10.10.2015
In the coetpicalmd world we live in, it\'s good to find simple solutions.
Dodane przez Tami
01:02 12.10.2015
Inomoratifn is power and now I\'m a !@#$ing dictator. http://tneyiiq.com [url=http://wjydptdugp.com]wjydptdugp[/url] [link=http://phiyksh.com]phiyksh[/link]
Dodane przez Sabrina
10:33 22.12.2015
That\'s 2 clever by half and 2x2 clever 4 me. Thknsa!
Dodane przez Ajay
19:49 22.12.2015
Hey hey hey, take a gaendr at what\' you\'ve done
Dodane przez Marcos
01:37 23.12.2015
That\'s an apt answer to an inisteertng question http://xuglkt.com [url=http://esppaek.com]esppaek[/url] [link=http://ayhawumpaz.com]ayhawumpaz[/link]
Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .