W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 Lepsza niż seks

Ola Borycka - studentka lingwistyki na UW, fanka kultury rosyjskiej, śpiewu, tańca i kajaków

Na dźwięk słowa „lektura” większość uczniów dostaje gęsiej skórki. Opisy przyrody w „Nad Niemnem” mogą posłużyć za doskonały środek nasenny, zaś „Antygona” dotyczy czasów tak odległych, że nie mamy ochoty przeczytać nic poza tytułem. Młodzi ludzie z warszawskiego stowarzyszenia MłodaRP postanowili przewietrzyć kanon. Zabiegają o dodanie do rejestru obowiązkowych lektur utworu Marka Hłaski „Piękni, dwudziestoletni”.

Kim jest Marek H.?

Nazywany polskim Jamesem Deanem Marek Hłasko przyszedł na świat w 1934 roku w Warszawie. Skomplikowane dzieciństwo, rozwód rodziców, II wojna światowa – to kształtowało trudny charakter pisarza. Swoją edukację zakończył na podstawówce! Próbował co prawda sił w kilku szkołach średnich, ale został z nich usunięty za „notoryczne lekceważenie przepisów szkolnych, wykroczenia natury karnej oraz za wywieranie demoralizującego wpływu na kolegów” – jak napisał biograf Hłaski. Rozpoczął pracę jako kierowca ciężarówki i jednocześnie zaczął pisać. Szybko sięgnął szczytu. W latach 50. był drukowany, otrzymał stypendium, na podstawie jego książek nakręcono kilka filmów. Okrzyknięto go najzdolniejszym pisarzem młodego pokolenia. Wszystko zmieniło się w 1958 roku, kiedy Hłasko wyjechał do Paryża. Po tym jak opublikował swój utwór w zakazanej w PRL paryskiej „Kulturze”, komunistyczna propaganda przylepiła mu łatkę szpiega i zdrajcy, uniemożliwiając powrót do kraju. Zmarł w wieku 35 lat wskutek przedawkowania leków zmieszanych z alkoholem.

Kim są „Piękni, dwudziestoletni”?

– To oryginalna forma autobiografii z bardzo mocnym akcentem fabularyzowanym. Sporo można dowiedzieć się o życiu w PRL-u – o tamtych realiach i ludziach, mamy wątek emigranta politycznego, jakim stał się Hłasko. To opowieść, w której jest sporo naturalizmu, brutalności, ale i humoru, uniwersalnych wartości i ważnego przekazu. A wszystko opisane stylem, który nazwałbym normalnym, bez nadęcia. Hłasko umiał pisać bez żenady o tym co ważne; pisał o rzeczywistości ostro, ale i z pewnym dystansem – opowiada z pasją szef MłodejRP Marcin Żukowski, jeden z inicjatorów wpisania utworu na listę lektur w szkołach ponadgimnazjalnych.

A czym jest MłodaRP?

To stowarzyszenie aktywnych młodych ludzi, którym w życiu przyświeca zasada: zaobserwuj, przemyśl, działaj! Organizację tworzą licealiści i studenci z Warszawy oraz ich znajomi, którzy wyjechali na studia za granicę. Realizują różne projekty edukacyjno-kulturalne i – jak podkreślają – są całkowicie apolityczni. – Nazwa naszej organizacji jest i wzniosła i na luzie; chodziło nam o to, żeby nie odstraszała – wyjaśnia Marcin.

A co ma MłodaRP do Marka H.?

Marcin: – Tak zwana lista lektur szkolnych w tradycyjnym rozumieniu de facto już nie istnieje. Oprócz tych, które trzeba „przerobić”, obejmuje ona kilkadziesiąt pozycji sugerowanych. Wybór zależy od woli nauczyciela. Niestety nie ma wśród nich Hłaski i to nas dziwi. To jeden z najważniejszych pisarzy XX wieku. Jestem przekonany, że Hłasko po znalezieniu się na tzw. liście lektur nie będzie wzbudzał odruchu wymiotnego wśród młodych czytelników, wręcz przeciwnie, tym, którzy rzadko czytają, może otworzyć drogę do literatury!

Aby Marek H. stał się Markiem Hłaską

14 stycznia ruszyła akcja MłodejRP „Hłasko lekturą”. Jej zasadniczym celem jest zbiórka podpisów pod petycją do Minister Edukacji Narodowej o włączenie „Pięknych dwudziestoletnich” do kanonu lektur szkolnych. Pomysł spotkał się z rewelacyjnym przyjęciem. Wniosek podpisują i młodzi, i starsi, co wskazuje na uniwersalność twórczości Hłaski. Inicjatywę popierają też nauczyciele, nie tylko z Polski. Niedawno do MłodejRP napisał pedagog z Austrii. Okazuje się, że w tamtejszych szkołach utwór Hłaski nie tylko znajduje się w zestawie lektur, ale jest to książka wyjątkowo lubiana!

– Zbiórka podpisów jest ważna, ale równocześnie zaplanowaliśmy szereg działań promocyjnych, mających na celu zapoznanie młodzieży z autorem i całą jego twórczością – wyjaśnia Marcin. – W ramach inauguracji zorganizowaliśmy huczne „Hłasko Party” w warszawskim klubie Hydrozagadka. Na tym polu działamy już od 2008 roku, kiedy rozpoczęliśmy akcję „Teraz Hłasko”. Jej finałem był „Tydzień z Hłaską” zorganizowany pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 40. rocznicę śmierci pisarza.

Lektury nie śmierdzą!

Rodzima literatura niekoniecznie musi się kojarzyć z „Lalką” albo „Ludźmi bezdomnymi”. Nie żebym dyskredytowała Prusa albo Żeromskiego. Ale wiek XX również miał swoich wieszczy. Zachęcamy do wsparcia akcji MłodejRP. Wzór listu znajdziecie na stronie www.mlodarp.org. Pamiętajcie: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”, jak powiedział Umberto Eco!

Ola Borycka
redaktor naczelna

Dodane przez Afen
14:22 02.10.2015
Kids who follow their panrets\' professional footsteps always have an advantage. They grow up with continuous (hopefully successful) exposure to the ins and outs of those professions. That\'s probably why so many kids end up doing similar work as their panrets, even if they originally intended to rebel.Ironically, my father is the least mechanically inclined engineer I’ve ever met. (But he’s a chemical engineer so he isn’t heavily into mechanical things.) Once I entered high school our normal roles reversed when we’d tackle projects around the house – he’d become my helper. But he still had plenty to teach me about methodically approaching problems and reasoning out solutions. He also instilled an urgency in me to learn why and how things work (or don’t work) rather than accepting “that’s just the way it is”. That’s what creates positive results.
Dodane przez Nico
23:04 08.10.2015
It\'s all I want to listen to right now!It\'s sad no one is calbpae of making music like that anymore!And hon, just because they aren\'t commenting, doesn\'t mean they\'re not into it!Plus, in the end, it doesn\'t really matter as long as you enjoyed drawing him and are satisfied with the result, which is case! So bravo Kelly for venturing into the field of the illustrated male gendre and doing so with brio!And yay if you do manage to find the photographer of those pics, that would be great, really don\'t like posting pics without their authors, unfortunately happens quite a lot...Hope you are well sweet Kelly and am so happy you\'re on such a productive streek!xx.
Dodane przez Yosi
18:12 09.10.2015
This is just too beautiful for words!Abbey truly is dvneie!She has a kind of quality from the past, I don\'t know if you see what I mean...?And why on earth would you worry that no one would be into one of your drawings... IMPOSSIBLE!Keep up the good work dear Kelly!xx. http://pnsoiuadgez.com [url=http://dlbxxvfoh.com]dlbxxvfoh[/url] [link=http://txmmwc.com]txmmwc[/link]
Dodane przez Almena
00:48 10.10.2015
This arlicte is a home run, pure and simple!
Dodane przez Kay
01:01 12.10.2015
^ Thanks lovely! I was a bit wireord no one was into the boy...eek. Haha. I NEED to draw more though i\'m pigeonhole-ing myself.And I know isn\'t this just the most gorgeous ed? http://efiiqqsm.com [url=http://wgaeetpbkne.com]wgaeetpbkne[/url] [link=http://akobkvuzz.com]akobkvuzz[/link]
Dodane przez Otubu
12:38 22.12.2015
- Was a fantastic shoot. A litlte hairy being way up on that cliff, especially with our fabulous model in heels! But all worth it, and Martin you got some awesome results there! )
Dodane przez Naziya
19:50 22.12.2015
Hi,my dearest DJA!-)*Such ggoeorus as always you beautiful shoise,Love it!!!What an lovely,funny,crazy shoose!!!-)))*Wish you,my sweet friend very sunny,lovely Easter days,Much Love,***Violetta***
Dodane przez Maria
01:38 23.12.2015
I have exactly what info I want. Check, please. Wait, it\'s free? Awsmeoe! http://nxtvlo.com [url=http://bjrqbwgrzl.com]bjrqbwgrzl[/url] [link=http://wvzikrwygn.com]wvzikrwygn[/link]
Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .