W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 Obce będą znanymi

Ola Borycka - studentka lingwistyki na UW, fanka kultury rosyjskiej, śpiewu, tańca i kajaków

– Czy zna Pani jakieś języki?
– Tak, wszystkie są mi obce – w taki żartobliwy sposób moje koleżanki skwitowały prośbę nauczycielki angielskiego o napisanie dialogu, który mógłby mieć miejsce w czasie rozmowy o pracę.

Często nauka języków obcych wydaje się nam przerażająco nudna, zwłaszcza jeśli trzeba wbijać do głowy trudne reguły gramatyczne. Projekt „Deutsch-Wagen-Tour” pokazuje, że wcale tak być nie musi.

Uczyć i bawić

Akcja zorganizowana przez Instytut Goethego, Ambasadę Niemiec oraz Deutscher Akademischer Austauschdienst ruszyła w kwietniu ubr. i zaplanowana została na kilkanaście miesięcy. Jej celem jest prowadzenie niekonwencjonalnych zajęć nauczania języka niemieckiego w szkołach, przedszkolach, centrach edukacyjnych i na uczelniach. Lektorzy podróżują po Polsce i przy wykorzystaniu nieszablonowych metod przybliżają uczniom i studentom język oraz kulturę naszych zachodnich sąsiadów.

– Język niemiecki zszedł na margines nauczania. W wielu szkołach tygodniowy wymiar godzin tego przedmiotu nie przekracza jednej lekcji. Tymczasem jest to jeden z urzędowych języków Unii Europejskiej, a ponadto na naszym kontynencie posługuje się nim aż 18% populacji. Co ciekawe, angielski zna zaledwie 11% Europejczyków – mówi Klaudia Werner, jedna z lektorek projektu. – Nasze zajęcia to łączenie przyjemnego z pożytecznym – poprzez interaktywne gry i zabawy uczymy nowych słów, gramatyki i realioznastwa.

Stały element warsztatów w podstawówkach i gimnazjach stanowi tzw. „chusta animacyjna” – ogromna płachta uszyta ze skrawków materiałów w różnych kolorach. Tęczowy wygląd ułatwia m.in. przyswojenie nazw barw w języku niemieckim. Dzięki puzzlom przedstawiającym poszczególne pomieszczenia domowe dzieci uczą się nazw mebli i sprzętów codziennego użytku, natomiast wykreślanki i krzyżówki pozwalają na przyswojenie słów określających części ludzkiego ciała.

Tour na Białołęce

O całej akcji nie dowiedzielibyśmy się jednak, gdyby nie inicjatywa germanistek z Zespołu Szkół „Toruńska”.

– Przy okazji dnia nauczyciela w Instytucie Goethego prezentowano różne projekty edukacyjne – mówi Anna Cynowska, nauczycielka niemieckiego. – Wówczas po raz pierwszy usłyszałam o „Deutsch Wagen Tour”, przetestowałam niektóre metody i bardzo mi się spodobały.

W ramach organizowanych przez uczniów i nauczycieli Dni Kultury Niemieckiej w końcu stycznia do szkoły zawitała pani Klaudia. Same Dni to wieloletnia tradycja – w ich trakcie starsi uczniowie przygotowują dla młodszych prezentacje dotyczące kultury i zwyczajów niemieckich. W tym roku poznano wynalazców i filmy naszych sąsiadów.

– Ze względu na liczne bolesne wspomnienia oraz wyjątkowo negatywne skojarzenia z Niemcami wielu ludzi nie chce podejmować nauki tego języka. Wydaje mi się jednak, że obecnie potrzeba budować mosty między naszymi narodami; bardzo wiele nas przecież łączy – wyjaśnia pani Anna.

Warto?

Kiedy pytałam uczniów z Toruńskiej, czy podobały im się warsztaty, padało jedno słowo: „Super!” I to jest chyba najlepsza rekomendacja dla projektu, wspieranego przez MEN i niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych. Tym bardziej zachęcamy inne białołęckie szkoły do zaproszenia lektorów i… przeżycia niesamowitej językowej przygody. Czy warto?

Jasne, że klar!

Ola Borycka

Dodane przez Denis
13:19 02.10.2015
i love your blog, very very nice and soft at the same time!this shooting is peerfct, lights here are so good and the model is really pretty!kisses
Dodane przez Andrea
23:03 08.10.2015
Damn, I wish I could think of somtnhieg smart like that!
Dodane przez Stefano
18:10 09.10.2015
Tip top stfuf. I\'ll expect more now. http://jerzrjg.com [url=http://hnzmgeroynl.com]hnzmgeroynl[/url] [link=http://inwqyez.com]inwqyez[/link]
Dodane przez Caiya
00:45 10.10.2015
Holy shintiz, this is so cool thank you.
Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .