W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 TELENOVELA

Nazywam się Kamil Hyszka. Uczę się w LO im. Ruy Barbosy, zajmuję się pisaniem poezji. Moim marzeniem jest trafić do podręczników od polskiego do działu „poczet najwybitniejszych mistrzów pióra”. Ale to tylko marzenia...

Wszechobecna telenowela przywędrowała do nas (niczym dżuma) z Hiszpanii w roku 1984 (jak donosi znana encyklopedia internetowa). Wtedy to po raz pierwszy w telewizyjnej Jedynce wyemitowano kultową „Niewolnicę Isaurę”.

Dla osób władających naszym pięknym językiem wyrażenie „telenowela” jest dość niejasne. Drugi człon kojarzy się z nowelą, która – jak uczą w szkołach – jest „krótkim utworem jednowątkowym...”. Jednowątkowa kilkusetodcinkowa telenowela? Psikus? Tak! Psikus językowy! W języku ojców gatunku „novela” oznacza powieść, a jak wiemy (również ze szkoły) ta zwykle jest długa, a jeśli to lektura to i nudna. I oczywiście ma wiele nakładających się wątków. Tak więc należałoby raczej mówić o telepowieści.

Główne tematy tego gatunku, będącego kwintesencją kultury współczesnego świata, to miłość (przede wszystkim), zdrada (obowiązkowo), pieniądze (byle dużo) i zło, które nie śpi (i budzi się w najmniej oczekiwanych momentach). Który z mistrzów sztuki filmowej jest ojcem tej perły, która zabawia i wzrusza miliony ludzi, codziennie czekających na swoich kanapach na kolejny odcinek „cudzego życia”? W tej sprawie wspomniana znana encyklopedia milczy.

Starożytni, jeżeli nie wiedzieli skąd się coś wzięło, tworzyli mit. Jeden z bogów stawał się ojcem nieznanego. Tak więc dzisiaj zamienię się w antycznego Ibera greckiego pochodzenia, który stworzy mit o Telenoveli.

Hopsa, hopsa masz Isauro dropsa,
Skacz Isauro, skacz
Patrzy na to cały świat -
czyli mit o Telenoveli i Isaurze, którą barbarzyńcy uczynili niewolnicą i posłali w świat.

Kiedy Apollin skończył sprawę z Marsjaszem, udał się w podróż po śródziemnomorskim wybrzeżu. Poczuł zmęczenie, więc klapnął boskimi pośladkami na w miarę płaskim kamieniu i ku pokrzepieniu zmęczonych boskich nóg zaczął przygrywać na harfie. Brzdęk! Brzdęk! Po łąkach iberyjskich niósł się głos strun instrumentu Apollona, wabiąc okoliczne białogłowy.

Gdy tłum niewiast w wieku wszelakim otoczył „boga o nerwach z tworzyw sztucznych” (jak donosi Herbert), Apollin zakończył pociąganie za struny i zamilkł.

Na to jedna z kobiet rzekła:

– O, Apollinie, boski, nie kończ melodii, graj!

Apollin usłuchał błagań kobiet, które chórem powtarzały prośbę. Może nie dlatego, że tak ładnie prosiły, ale miał świadomość, że nawet boskość nie pomoże przy starciu z taką liczbą kobiet. Brzdęk, brzdęk. Wesoło, smutno. Skocznie, smętnie. Melodia Apolla była zmienna, chwiejna, liberalna.

Wtem jedna z gromady samic wystąpiła przed szereg, stanęła obok boga i zaczęła melorecytować głosem pełnym przejęcia:

– Elemera kochała Poncjusza,
Poncjusz zaś kochał Henowiusza,
Ta zawiścią ku niemu zapałała,
I go męskości pozbawić chciała...

Całą sobą opowiadała historię, tak bardzo życiową, radosną i nieszczęśliwą, która idealnie komponowała się z melodią Apolla.

Gdy skończyli, bóg przemówił do niej:

– Kobieto, gdzieś ty się takich rzeczy nasłuchała? Zamiast o męża dbać, to na ploty z koleżankami chadzasz?! Imię twoje mi wyjaw, abym cię pokarał!

– Telenovela – odparła. A powiedziała to tak ładnie, lekko, płynnie i z wdziękiem, że Apollo uronił łzę, z której powstała kolejna niewiasta.

– Tyś Telenovela! Weźmiesz pod swe skrzydła dziecię moje, gdyż ja już mam tyle, że imion ich spamiętać nie idzie. Wychowasz ją i nauczysz kunsztu swego. Będziecie chodziły i opowiadały ludziom ku pocieszeniu i zabawie takie to historie.

I tak oto ze wzruszenia wielkiego Apolla powstała prekursorka „M jak Miłość”, „Klanu”, a przede wszystkim „Mody na sukces”.

Kamil Hyszka

Dodane przez Jennyca
13:20 02.10.2015
Greetings from Colorado! I\'m bored at work so I decided to check out your weisbte on my iphone during lunch break. I love the info you provide here and can\'t wait to take a look when I get home. I\'m shocked at how quick your blog loaded on my phone .. I\'m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, very good site!
Dodane przez Zayn
23:50 08.10.2015
I simply want to tell you that I am just new to blogs and seulrosiy liked you\'re page. Almost certainly I’m want to bookmark your blog post . You amazingly have perfect stories. Cheers for sharing with us your website page.
Dodane przez Zakaria
04:05 09.10.2015
Ejem, no tindre0 res a veure la relacif3 que us uneix, Nfaria??, jajjajaa.La veritat e9s que la pobre fa bona cara tenint en compte que la tieta li regirava el cap perque8 l\'eleccif3 de la papereta fos del tot innocent.Felicitats Martina!!! http://issebwnqwk.com [url=http://fkpnkgd.com]fkpnkgd[/url] [link=http://gqbpdolicw.com]gqbpdolicw[/link]
Dodane przez Thekgo
07:09 10.10.2015
Videdm, že jsem nedočetl posledned dva ocsdavte. Tedm se toho dost měned, protože mi konečně došlo, že pan Vedtek už nened mezi ne1mi. To je škoda, 72 roky při dnešned medicedně, to nened zase až tak vysokfd věk, že by člověk nutně musel \"odejedt\". Pan Vedtek byl jednedm z těch, kdo mne tak nějak na de1lku prove1zel, když jsem se zajedmal o moje ze1liby, konkre9tně astronomii a astronautiku. Jsem mu za to vděčnfd, protože to dělal dobře. Jsem re1d, že jsem se s nedm stihl aspoň pe1rkre1t vidět a poděkovat mu za to, co děle1. Takovfdch fažasnfdch lided jako byl on neme1me mezi sebou mnoho a teď jich je o jednoho me9ně. Optimisticke9 je vidět, že snaha pana Vedtka nebyla marne1 a přeci jen je vidět, že ne1m tu dorostly dalšed generace, generace lided, jejichž profesed či konedčkem jsou astronomie, astrofyzika či astronautika, nebo dalšed spředzněne9 obory. http://rlqwwkevvcs.com [url=http://stcbshw.com]stcbshw[/url] [link=http://dpbjsdayvc.com]dpbjsdayvc[/link]
Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .