W tym wydaniu

W następnym

  • Kapitan Żbik - James Bond PRL-u
  • Białołęckie pogotowie
  • Wspomnienie o Jarosławie Kukulskim

 

www.gazetaecho.pl www.gazetaecho.pl Forum Aveciarze

Polecamy

Aveciarz w Dobrych Pomyslach

 Ścieżki rowerowe, kasa z Unii, lokalne centra, czyli...

CZAS NA INNOWACJE!

Rozmowa z Jakubem Krupą (20 l.), kandydatem do rady dzielnicy z listy Wspólnoty Samorządowej GOSPODARNOŚĆ (okręg IV)

Kim jest Jakub Krupa, na którego swój głos ma oddać młoda Zielona Białołęka?

Mam 20 lat, jestem studentem Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, interdyscyplinarnych studiów europeistycznych, liderem europejskiego ośrodka badawczego Forum Europejskie przy Centrum Europejskim UW i absolwentem Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego prowadzonej przez prof. Zbigniewa Pełczyńskiego z Oxfordu. Młodzieżowym ambasadorem wprowadzenia euro w Polsce na mocy tytułu przyznanego przez Ministerstwo Finansów i Polską Fundację im. Roberta Schumana. Euroentuzjastą, choć jednocześnie krytykiem i obserwatorem brukselskiej polityki. Prywatnie - tenisistą, miłośnikiem Czech i Słowacji, aktywistą społecznym i zapalonym czytelnikiem prasy i książek. A w tych wyborach także kandydatem do rady dzielnicy z bezpartyjnej listy „Gospodarności – Wspólnoty Samorządowej” z miejsca 12 w IV okręgu.

Co Cię zmotywowało do kandydowania?

Na różnych szczeblach aktywności lokalnej – szkolnej, regionalnej, studenckiej, europejskiej – działałem i działam niemal od zawsze. Jako lider mniej lub bardziej formalnych grup uczniów i studentów podejmowałem decyzje, wymyślałem strategie i – mówiąc górnolotnie – kształtowałem świat dookoła. Pomyślałem: najwyższa pora spróbować swoich sił również z wykorzystaniem instytucji samorządu lokalnego. Mieć wpływ na to, co najbliżej nas, co irytuje, a jednocześnie z czym z niezrozumiałych powodów pogodziliśmy się, że „już tak musi być”. Mówimy: „polityka”, usprawiedliwiamy przewrotnie: „urzędnicy, urzędy, biurokracja”. Zapominamy w tym wszystkim, że świat dookoła nie zależy od kosmitów, ale możemy go zmieniać. To nie jest zabetonowany świat! Moje podejście wyraża fantastyczny cytat: „Bądź zmianą, którą chcesz ujrzeć w świecie”. Chcę zmiany – i próbuję ją zrobić, tak długo jak jest szansa, że może mi się to udać. Z taką motywacją –zmian, liftingu, poprawek i wniesienia świeżości – staram się o mandat radnego!

Białołęka to bodaj jedna z najbardziej kontrastowych dzielnic Warszawy. Co zamierzasz z tym zrobić?

Kiedy widzę postępującą w galopującym tempie rozbudowę dzielnicy zastanawiam się, jak utrzymać czar Białołęki. Co zrobić, aby część miasta w której zakochaliśmy się wprowadzając się tutaj ileś lat temu wciąż pozostała naszą małą perłą na obrzeżach, nie tracąc nic z nowoczesności i miejskiego charakteru? Potrzeba takich zmian, które zachowają intymny, personalny, zielony charakter naszej dzielnicy. Nie możemy zagubić się w gigantycznych inwestycjach, zapominając o mniejszych, ale dających dużo radości, jak chociażby nieistniejąca do dziś sieć ścieżek rowerowych z Tarchomina na Choszczówkę. Tego oczywiście nie zrobi się od razu, ale trzeba zacząć jak najszybciej nad tym pracować! Białołęckie kontrasty przypominają coś na wzór lepszej oferty dla nowych klientów niż dla stałych abonentów. To nie powinno tak wyglądać!

Ludzie młodzi na Białołęce odczuwają braki w ofercie kulturalnej, sportowej... Co zamierzasz z tym zrobić?

Jeśli chodzi o ofertę kulturalną, to jeden BOK niczego nie załatwi. Konieczne jest uruchomienie sieci centrów aktywności lokalnej na terenie dzielnicy. To nie musi drogo kosztować! Jeśli dzielnicę nie stać na kompleksową obsługę, niech przekaże granty organizacjom pozarządowym. One z pewnością dadzą sobie radę, mają spore doświadczenie w kreatywnym wykorzystywaniu nawet niskich budżetów. Na Zielonej Białołęce warto postawić też coś większego, co możemy nazwać roboczo Centrum Kulturalno-Oświatowym, a w dalszej perspektywie poszukać możliwości wykonania inwestycji sportowych. Na Tarchominie z kolei warto przyjrzeć się możliwościom zadaszenia skateparku i stworzenia na każdym osiedlu sieci tanich placów zabaw. Jest co robić!

Jaki jest Twój program dla Białołęki, dlaczego warto głosować na Jakuba Krupę?

Swój program opieram na czterech filarach.

Pierwszy to „Innowacyjność i nowoczesność”. Tutaj mieszczą się moje postulaty, dotyczące dbałości o wykorzystywanie najnowszych dostępnych rozwiązań na każdym etapie naszej pracy. Lepiej zapłacić więcej, ale cieszyć się efektem dłużej, niż wykorzystywać stary mechanizm i naprawiać go bez przerwy. Dlatego w zakresie nowych technologii w administracji czy organizacji ruchu nie bałbym się znacznych inwestycji, bo to może tylko przynieść korzyści w długofalowej perspektywie.

Drugi to „Wsparcie Unii Europejskiej”. Jako student europeistyki szczególnie zdaję sobie sprawę z szansy, jaką niesie ze sobą członkostwo w Unii Europejskiej. Oczywiście, nie znaczy to, że będę sam chodził i wypełniał wnioski - do tego potrzeba wykwalifikowanego specjalisty, który będzie współpracował na poziomie miejskim, aby zdobyć jak najwięcej funduszy dla Białołęki. Chcę tego przypilnować. Do tej pory urząd dzielnicy był bierny w tej materii, a posunięcia urzędnika – koordynatora ds. środków unijnych można uznać za fasadowe.

Trzeci filar to „Przyjazna Rada Dzielnicy”. Jestem tu zapatrzony w transparentność Parlamentu Europejskiego w zakresie aktywności deputowanych - chciałbym, żeby także w dzielnicy każdy miał prawo „sprawdzania” swojego radnego. Jego głosowań, frekwencji, aktywności, wystąpień. Konieczne są tutaj nowoczesne narzędzia, protokoły publikowane w BIP-ie nie wystarczają, nie są komunikatywne dla przeciętnego obywatela. Chodzi o powszechne, łatwe w obsłudze, oparte na najnowocześniej technologii narzędzie do realnej kontroli samorządu przez zwierzchnika – obywateli. Marzy mi się, żeby z Białołęki wyszedł impuls i przykład takiego rozwiązania dla całego kraju.

Czwarty to „Sprawna komunikacja”. Sprawna, czyli efektywna, taka, która łączy odcinki wedle potrzeb obywateli, a nie taryfikatora kilometrów. Na Choszczówce autobusy z jakiegoś powodu nie podjeżdżają pod dworzec kolejowy, a 133 jest linią wycieczkową przez pół dzielnicy. Takich absurdalnych sytuacji jest więcej.

Czy młodzi radni z uwagi na swoje niedoświadczenie są gorsi od osób starszych?

Absolutnie nie zgadzam się z tą tezą. Nie wiek świadczy o przygotowaniu do pełnienia funkcji, ale doświadczenie w podobnym zarządzaniu – nawet w szkole czy na uczelni – oraz dobre pomysły. Pierwszy warunek spełniam dzięki działalności w organizacjach uczniowskich, studenckich i analizie polityki europejskiej w trzecim sektorze, ale także dzięki zaczątkom swojej kariery zawodowej, czyli pracy w agencji marketingowej czy mediach. A mój pomysł na Białołękę staram się przedstawić wyborcom na każdym kroku.

Wymarzony skład rady dzielnicy...

Sprawny, kierujący się lokalnym interesem i rozsądkiem. Niby mało, a jednak czasami wydaje się, że to bardzo dużo.

A jak postrzegasz III sektor?

Tak naprawdę sam jestem przedstawicielem trzeciego sektora – oczywiście, bardziej w zakresie polityki europejskiej niż białołęckiej, ale to sprawia, że zdaję sobie sprawę z potęgi tych organizacji, które często wiedzą jak rozwiązać pewne problemy lepiej od lokalnych władz. I nie ma co tu się snobować i zadzierać nosa, że „my, radni, to my wiemy!” – czasem warto posłuchać mądrzejszych, ekspertów, a przynajmniej z nimi konsultować swoje decyzje.

Skonstruuj dwa scenariusze: zdobywasz mandat i przegrywasz wybory. Co dalej?

Dostaję się: staram się wyjść zwycięsko z pierwszego bezpośredniego spotkania z administracją w roli uczestnika, a nie petenta. Chcę pełnić rolę obserwatora, ponadpolitycznego aktywisty, który nie tylko głosuje, ale też szuka nowych pytań, które należy zadać. Taki jednoosobowy – w ramach klubu – NGOs, który próbuje analizować, pytać, sugerować, odpowiadać.

Nie dostaję się: próbuję ponownie. W których wyborach? Zobaczymy, może szybciej niż za 4 lata...?

Kontakt z kandydatem:
kuba@forumeuropejskie.eu

Dodane przez Swetlana
13:35 02.10.2015
I differ with most pploee here; I found this blog post I couldn’t stop until I finished, even though it wasn’t just what I had been searching for, was still a nice read though. I will instantly get your blog feed to stay in touch of any updates.
Dodane przez Darlene
23:51 08.10.2015
Thanks, I have ended up searching for iftnrmaoion on this topic for ages and yours is the best Ia1afve identified till today. But, what about the conclusion? Are an individual sure in regards to the source?
Dodane przez Junko
04:05 09.10.2015
Ortopedicke9 pomf4cky doplňujfa alebo nahre1dzajfa funkciu stetaenrj, poškodenej alebo nevyvinutej časti tela, popritom majfa aj estetickfa funkciu, umožňujfa primerane zakryť postih. Ortopedicke9 pomf4cky sa upevňujfa na telo postihnute9ho, podopierajfa alebo fixujfa postihnute9 časti tela v určitej polohe, resp. svojim ťahom a tlakom vyrovne1vajfa niektore9 deformity, alebo zabraňujfa ich vzniku.Ortopedicke9 pomf4cky mf4žu byť podporne9, fixačne9, korekčne9 a vyrovne1vacie pomf4cky, podľa krite9ria fačelu, ktorfd spĺňajfa.Použite1 literatfara:Habšudove1, M. Špecie1lne pomf4cky http://qeeuezlfa.com [url=http://bimnxezcabi.com]bimnxezcabi[/url] [link=http://wencukykehp.com]wencukykehp[/link]
Dodane przez Surinder
10:24 09.10.2015
Now that\'s sulbet! Great to hear from you.
Dodane przez Milton
07:09 10.10.2015
Shoot, who would have thuhogt that it was that easy? http://gxyjysdlx.com [url=http://vctmxcxo.com]vctmxcxo[/url] [link=http://apxcwasqk.com]apxcwasqk[/link]
Dodane przez Han
11:02 22.12.2015
At last! Someone who unsredtands! Thanks for posting!
Dodane przez Youcef
19:49 22.12.2015
Such a deep anwsre! GD&RVVF
Dodane przez Circle
01:38 23.12.2015
No comaplints on this end, simply a good piece. http://ojcqyqcx.com [url=http://owinsdiq.com]owinsdiq[/url] [link=http://rxqldyjycw.com]rxqldyjycw[/link]
Nick:

Wpisz komentarz:


- Wpisz liczbę z obrazka 99

Strona główna | Aktualny numer | Archiwum | Zgłoś temat | Redakcja | Kontakt .